| LauraAnto a întrebat:

Bună seara dragi iubitori de animale! Motanul meu FISTIC...de 2 ani jumate, care nu a mai venit acasă de duminica dimineața. El pleca mereu și hoinarea, dar se întorcea intotdeauna... Nu lipsea mai mult de o zi sau o noapte. Este castrat de la 1 an și este foarte atașat de mine! Oare se mai întoarce?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu avea de ce, casa era pentru el locul sigur, prieteni, confort; dar o fi plecat intr-o expeditie mai lunga. Sper sa se intoarca. Multi pleaca cateva zile, din cand in cand.

26 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Se va intoarce, stai linistita.

| sadrian46 a răspuns (pentru baru):

Dacă aș fi eu motanul, nu m-aș mai întoarce. Viața în libertate e viață, nu altceva.

| LauraAnto explică (pentru baru):

????

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Pare sa fi fost liber; pleca cand si cat voia.

| LauraAnto explică (pentru minrest):

Mmmda, dar nu exagera niciodată mai mult de o zi, sau dacă ziua stătea în casa, mai mult de o noapte?

| sadrian46 a răspuns (pentru minrest):

Să gândim cu mintea unui motan. Să exploreze teritoriul. să simtă mirosuri, să caute hrană să interacționeze cu cei din specia lui, le are în sânge, în toată ființa. Astfel pentru el, care ăn sălbăticie are un areal de câțiva km pătrați, acesta este arealul lui, să stea într-un apartament este viață handicapată. Când dă de libertatea de afară el trăieșțe explorând. E î mediu urban, dar sunt încă multe oportunutăți de a face rost de mâncare, un șoarece, un șobolan, o insectă mai mare, o pasăre în iarbă, mâncare abandonată de oameni pe drum, sau la gunoi. Ca să facă rost de acestea el stă foarte puțin pe loc, merge, aleargă, un miros adus de vânt sau un sunet interesant îl atrage într-o direcție, apoi în alta. Dacă nu se îndepărtează prea mult de fosta casă, amintirea vechii locații, poate foamea sau atașamentul față de stăpâni îl determină să se întoarcă. Dar aceasta se întâmplă, poate în mod deliberat, poate doar prin faptul că traseul lui de explorare interfereză cu zona casei. El marchează teritoriul frecându-se de obiecte sau urinând și după alte repere pisicești. Dar facă peregrinările îl duc prea deaparte de vechea casă, nu mai găsește drumul înapoi. Ori pentru el este imortant să găsească de mâncare, aceasta îl pune î mișcarre, iar nu dorul de casă, asta este un plan secund. Cu cât trece mai mult timp din momentul plecării, cu cât se îndeporttează mai mult de locuință, el caută instinctiv u culcuș de noapte. Dacă găsește un cotlon unde să se aciuieze o noapte sau două, acolo decide că este noua lui locuință și memoria vechii case se estompează treptat. De aceea am făcut prognoza că nu se mai întoarce, m-am băgat în pielea lui, în blana lui.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Da, este adevarat ce spuneti; e doar am precizat ca libertate, avea. Asa a si plecat.

| LauraAnto explică (pentru sadrian46):

Ooooffff, trebuie sa ma obișnuiesc cu gândul ca nu va mai veni? Greu, foarte greu...

| LauraAnto explică (pentru minrest):

....asa deodată, pot avea și alte motive decât cele spuse de tine și de sadrian46?

| LauraAnto explică (pentru minrest):

Sper din tot sufletul sa se întoarcă, Arhanghelul Rafael ( care are în grija animalutele) sa-i lumineze calea spre casa?

| minrest a răspuns (pentru LauraAnto):

Daca vede ceva foarte interesant pentru el, da, ma sta pe-acolo. Pentru sex e cam frig. Un rival, un loc care ii place mult, vreo facilitate gen pasari, ceva, sau un traseu foarte tentant. Are ce sa il retina cateva zile; sincer sper sa se intoarca.

| Vikaa a răspuns (pentru baru):

Daca e necastrat slabe sanse...

| LauraAnto explică (pentru Vikaa):

E castrat de un an și ceva...

| minrest a răspuns (pentru LauraAnto):

Nu avea de ce, casa era pentru el locul sigur, prieteni, confort; dar o fi plecat intr-o expeditie mai lunga. Sper sa se intoarca. Multi pleaca cateva zile, din cand in cand.

| katy a răspuns:

Daca nu a fost accidentat, o sa se intoarca.Animalul se intoarce acolo unde stie ca primeste mancare si iubire

| LauraAnto explică (pentru katy):

Doamne. Poate e sănătos! Îl aștept sa i dăruiesc toată iubirea mea, "țiganul meu" ( este complet negru)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se mai întoarce. E atașat de tine, dar iubește mai tare libertatea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai la curte sau la bloc?

| LauraAnto explică (pentru CristiDinBucuresti):

La bloc, dar stau la parter. Pleca pe geam, venea pe geam, dacă nu era deschis ma aștepta pe pervaz pana veneam acasă...

| katy a răspuns (pentru LauraAnto):

De ce il lasi afara daca stai la bloc ...striga-l! Pune o poza si anunt cu el pe net poate il vede cineva, pe grupurile de pe Facebook din orasil Tau. sper sa Il gasesti si nu il mai lasa afara, e foarte periculos

| LauraAnto explică (pentru katy):

Asa s-a obișnuit de mic sa iasă afara. Își făcea nevoile doar afara. Am ieșit și noaptea și ziua și l-am strigat. Am fost și l am cautat o arie mare în zona, am postat...

| minrest a răspuns:

Laura, multumesc pentru apreciere; daca vrei sa ne spui ce se mai intampla.

| Vikaa a răspuns:

Of,daca era un motanel bland si frumos probabil ca ti l-a luat cineva..mai asteapta 1 saptamana si vezi, sunt pisoi ce s-au intors dupa 2 luni de zile. altii nu s-au mai intors deloc, fiind singur a simtit nevoia de inca un prieten de joaca, daca nu ti se mai intoarce, iei un pisoi nou, chiar 2 sa se simta bine impreuna.

| LauraAnto explică (pentru Vikaa):

Este frumos, un motan complet negru, dar nu neapărat blând, dacă îl deranjai musca, zgâria...La străini nu prea stătea...

| Laura48 a răspuns:

Nu s-a mai intors de duminica, adica o saptamana?
DE CE il lasati liber pe afara?
Sunt sanse mari sa se fi intamplat ceva cu el... poate a fost gasit de altcineva si luat in casa, de exemplu. Avea cip? Ai dat anunt la veterinar ca a fost pierdut/furat?
Ce pot sa iti recomand e sa incepi sa il cauti, daca nu ai facut deja. Anunta veterinarul, la cabinetul unde i-ai pus cip, sa il declare pierdut/furat in recs, apoi pune anunturi in cat mai multe locuri, atat offline - cabinete, stalpuri etc, dar si online - Facebook, recs, site-uri de anunturi animale pierdute.
Pisicile si cainii NU trebuie lasati sa hoinareasca, daca au stapan si casa.
Apropos, ultimele nopti au fost mai reci, nu spun neaparat ca s-a intamplat ceva rau cu el, e probabil si sa fi fost luat de cineva in casa.

| LauraAnto explică (pentru Laura48):

Nu are cip. L-am cautat peste tot în zona și mai departe de casa. Eu îl aștept și sper sa vina... Dacă l-a luat cineva, când va putea sa iasă va veni acasă, asta îmi doresc, dacă nu a pățit ceva. Este puternic și sper sa nu lase pe nimeni sa-i facă ceva rău! Fistiiiiccccc...