| OneMoreChance a întrebat:

Buna seara, TPU! Mi-am luat un caine lup alsacian pe 3 februarie 2009 ( intamplator atunci s-a nascut ) acum e mare are 2ani 1luna si cateva zile, dar am o problema : L-am invatat comenzile de baza pentru aparare si companie, Sezi, Musca-l, L-am invatat sa faca perimetrul in jurul tau dar are probleme cu comanda Culcat, de ce oare?
Dau fundoi; X

2 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu l-ai invatat corect. Intai il pui in sezi apasandu-l pe crupa, simultan tragi de lesa in spate, concomitent cu comanda sezi. Apoi culcat il ti apasat pe crupa, tragi de lesa in jos si catre in fata rostind culcat. Nu tipa la el, nu fi amenitator, foloseste un ton bland si foarte incet, aproape soptit. De multe ori sunt mai receptivi la soapte. Nu uita: mama invataturii e repetitia. Si nu uita de bravo.

| SteauaNordului a răspuns:

probabil tonul folosit la comanda culcat"
pornind de la comanda sezi, il poti aduce in pozitia culcat folosind bucatele de carne care sa ii le aduci sub bot la nivelul solului rostind cuvantul magic sau poti sa il tragi cu lesa sau sa il apesi usor pe umeri.
animalul trebuie recompensat cu carne si bravo la inceput apoi cu bravo cand vezi ca incepe sa stea "culcat" la comanda ta fara sa mai intervii cu mainile si/sau lesa
fa exercitiul asta de minim 10 ori pe zi pana prinde. orice dresaj dureaza cca 3 luni in functie de inteligenta animalului si experienta stapanului. deci nu te speria. totul se poate
totul tine de exercitiu
succes