| Kramerwalt a întrebat:

Buna seara tuturor, am un catelus nevaccinat in varsta de 8 luni care de sambata(5 mai) nu a mai pus nimic in gura, a vomitat, si a avut diaree hemoragica! In primele zile se dezvolta ca o greata si amanam vizita la medic dar tocmai marti am fost cu el! A fost imediat bagat in perfuzi si chiar pe masa doctorului a facut acea diaree hemoragica! De marti este monitorizat si de 2 ori pe zi de medic(vreau sa precizez ca este un medic bun)i se fac perfuzii si injectii dar nu se vad rezultate ca la alti caini(pentru ca au mai fost in situatia lui)Varsa din ce in ce mai des si elimina sangele din corp! Exista oare sanse de supravietuire? Ar mai trebuii sa facem ceva?

2 răspunsuri:
| Andr3 a răspuns:

La 8 luni nu i-ai facut vaccinul si te miri ce se intampla cu el? un caine trebuie sa faca vaccinurile principale in primele 3 luni de viata, vaccinul antirabic din an in an (in primul an de viata se face la varsta de 3 luni, daca nu i l-ai facut f rau ). Neavand vaccinul etse predispus la tot felul de boli, neffind deparazitat, ce mai mica muscatura a unei capuse ii poate fi fatala. daca isi revine, fa-i deparazitare interna (care se face din 4 in 4 luni ), externa si fa-i toate vaccinurile necesare pe care nu le are si data viitoare fii mai atent si informeaza-te happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu il abandonati, are nevoie de sprijin mai ales sufletesc.Vaccinul trebuia facut mult mai devreme.