| Kramerwalt a întrebat:

Buna seara tuturor, am un catelus nevaccinat in varsta de 8 luni care de sambata(5 mai) nu a mai pus nimic in gura,a vomitat, si a avut diaree hemoragica! In primele zile se dezvolta ca o greata si amanam vizita la medic dar tocmai marti am fost cu el! A fost imediat bagat in perfuzi si chiar pe masa doctorului a facut acea diaree hemoragica! De marti este monitorizat si de 2 ori pe zi de medic(vreau sa precizez ca este un medic bun)i se fac perfuzii si injectii dar nu se vad rezultate ca la alti caini(pentru ca au mai fost in situatia lui)Varsa din ce in ce mai des si elimina sangele din corp! Exista oare sanse de supravietuire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| VictorL a răspuns:

Buna eu te sfatui sa nu-l tii la soare e de la soare probabil dar dula la plimbare seara eu am patit-o si eu cu catelul meu avem 2 ani impreuna si la inceput mi la adus vara atunci si mai rau era +32 C nu il tine la soare plimbal seara sau diminseata daca ai timp pe racoare daca nu functioneza pleaca cu el la medicul de animale(veterinar)si sper ca el o sa te ajute!(FUNDA?)

| Kramerwalt explică (pentru VictorL):

Pai am fost la medic, catelul este intr-o stare grava nu se poate tine pe picioare!

| VictorL a răspuns (pentru Kramerwalt):

E de la soare incearca sa-l tii mai departe de soare!(funda?)

| Kramerwalt explică (pentru VictorL):

Nu-i mai de la soare, tu macar ai citit ce am scris?

| Kramerwalt explică (pentru VictorL):

Il tin in casa de Luni ca sa stii! Nu a iesit la soare!

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Are parvoviroza sigur, intreaba medicul dar pun pariu ca am dreptate. cere sa i se faca canglob si ai sa vezi ca il salvezi.costa cam 100 ron cutiuta si iti ajunge cam 7 zile.al meu a facut canglob injectabil si desi ni se spusese ca mari sanse nu mai are si-a revenit in a 3a zi si a continuat tratamentul pana in ziua a 7a.Inaintea lui am avut o catelusa si am refuzat din ignoranta canglobul si in 2 saptamani mi-a murit.Bafta

| VictorL a răspuns:

Da de cite ori pe zi il scoti la plimbare?

| pavdany92 a răspuns:

Dupa descriere verifica daca nu sa intoxicat cu otrava de sobolani, antidot ar fi mi se pare vitamina k1, ar mai putea sa aiba viermisori sau limbrici ceea ce e usor tratabil daca nu e prea tarziu
daca e tratat de doctor si e in perfuzie care ii dau hrana necesara da, dar asta depinde si de ce are mai exact