| Kramerwalt a întrebat:

Buna seara tuturor, am un catelus nevaccinat in varsta de 8 luni care de sambata(5 mai) nu a mai pus nimic in gura, a vomitat, si a avut diaree hemoragica! In primele zile se dezvolta ca o greata si amanam vizita la medic dar tocmai marti am fost cu el! A fost imediat bagat in perfuzi si chiar pe masa doctorului a facut acea diaree hemoragica! De marti este monitorizat si de 2 ori pe zi de medic(vreau sa precizez ca este un medic bun)i se fac perfuzii si injectii dar nu se vad rezultate ca la alti caini(pentru ca au mai fost in situatia lui)Varsa din ce in ce mai des si elimina sangele din corp! Exista oare sanse de supravietuire?

25 răspunsuri:
| Natashha a răspuns:

Daca deja a ajuns la eliminari ale sangelui si varsaturi din ce in ce mai multe si dese, scuza-ma dar fa-i ultimele 3 zile de viata fericite.Presupun ca e un caine de rasa, pentru ca "potaile" de pe strada nu fac asa ceva.Trebuia vaccinat prima data la 8 saptamani.Perfuzia nu il mai ajuta cu nimic, moare incet si sigur.

| babyalexa a răspuns (pentru Natashha):

Te inseli.Fie nu ai avut catel bolnav de parvoviroza sau jigodie, fie nu ti-0a scapat.Al meu ajunsese ca la fiecare respiratie sa verse.Crede-ma ca sunt sanse mari de supravietuire.Si daca elimina sange are sanse atata timp cat se respecta un anumit tratament cu canglob si niste reguli foarte stricte.Nu am nici un interes sa fac reclama, medicamentu nici macar nu este romanesc, dar asa cum eu am aflat de el de pe forum si catelul meu are 4 luni de cand traieste bine-mersi, asa vreau ca si altii sa aiba parte de tot ajutorul.

| Natashha a răspuns (pentru babyalexa):

Scuza-ma,dar daca sta la tara sau chiar si la oras, nu are de unde sa auda de nu stiu ce medicament din nu stiu ce tara.Bun, inteleg ca suntem aici sa ne ajutam nu sa ne bagam degetele in ochiwinking. Daca nu as sti, nu i-as raspunde...
Te cred ca sunt sanse mari de supravietuire, dar si eu m-am interesat si am intrebat cativa dr. veterinari cand am avut vreo 2 caini in aceeasi situatie...

| babyalexa a răspuns (pentru Natashha):

Scuze nu am spus-o cu rautate. Poate ca am fost putin rautacioasa dar nu o lua personal, doar ca imi adusesem aminte cat am tras cu al meu.Imi cer scuze inca odata daca te-am suparat cu ceva.

| Natashha a răspuns (pentru babyalexa):

Nu m-ai suparat, stai linistita. Daca ajungem sa ne suparam din chestii minore, ce sa mai facem atunci in viata de zi cu zi:reala...pana la urma, sa fim noi fericiti, toate trec happy.

| xSequel a răspuns:

Nu mai are mult sa traiasca!crying Si eu am avut unul si dupa 1 zi a murit crying
Trebuie sa il duci de urgenta la un veterinar sa-i dea o injectie, la mine a venit si i-a dat dar dupa 1 ora tot a murit sad dai ceai de orez, iti spune veterinarul daca trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de caine,de conditia lui fizica, daca era gras inainte daca era sanatos, nu avea nimic, era vesel s-ar putea sa traiasca.Dar daca inainte era slab si nu manca nu cred ca mai are sanse.Dar totusi ai zis ca e un doctor bun, nu? atunci spera in continuare nu te da batut.Eu am pitbull si eu am fost speriat ca moare ca a a avut diaree nu manca, vomita, si uite ca deja are 3 ani si e sanatos,cate si mai cate face, sare in pom dupa minge, se loveste si nu are nimic. Si inca ceva ar fi bine daca scapa cainele sa ii faci vaccinurile toate si sa nu ii mai dai pedigree ca nu e prea sanatos. Uite eu cand manc, manca si pitbullu meu cu mine in bucatarie, eu il tin in casa.De mic a mancat cu mine si e sanatos. Deci sper sa se faca bine cainele tau, si da-i sa mance cat mai sanatos si totusi cred ca nu moare stai linistit.

Numai bine si sa ma anunti si pe mine in legatura cu cainele.

Salut!

| Kramerwalt explică (pentru anonim_4396):

A murit din pacate in noaptea asta! Multumesc de ajutor!

| frikk a răspuns:

Dai sa pape iarba, frunze al meu manca iarba frunze si a 2a zi era fresh!

| babyalexa a răspuns:

Da.Cere sa i se faca canglob.Este singurul lucru care il poate salva.Are cu siguranta parvoviroza.Al meu a scapat cu Canglob, cauta sa vezi ca este singurul remediu.Multa sanatate!

| Kramerwalt explică (pentru babyalexa):

Multumesc mult ii voi spune maine medicului.

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Cu placere. Daca medicul nu il are ia-l de la farmacie si el doar sa il administreze. Daca cumva nu il gasesti poti lua stanglob care e inlocuitor. Sper din tot sufletul sa il salvezi. Daca mai vrei sa stii ceva intreaba-ma ca sunt experta dupa ce am stat cu ronny 7 zile internat in perfuzii la univet constanta.Si apropo de la ultima voma nu ii da mancare DELOC APA NICI ATAT.Ii dai ceai de menta, cate 2 linguri la 2 ore fix. daca ii dai mancare ii fortezi stomacul sa verse sange.

| Kramerwalt explică (pentru babyalexa):

Sunteti din Constanta? Eu sunt din comuna CUmpana de langa oras!

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Atunci fugi cu el la univet.Serios sunt super profesionisti si pretul e la fel ca peste tot.Vezi ca au si medic care vine acasa, iar banii poti sa ii dai pana termini tratamentul. uite aici nr lor, suna macar si zile ce ai zis aici pe site.au non stop si o sa iti raspunda la telefon sigur:0241694271, 0752091952.

| babyalexa a răspuns (pentru babyalexa):

Si chiar poti sa intrebi pe oricare de acolo cat de grav era ronny cu parvoviroza ca si ei s-au mirat ca s-a vindecat foarte repede.Anunta-ma si pe mine te rog cum evolueaza catelusul.

| Kramerwalt explică (pentru babyalexa):

Eu ma tratez la un medic foarte bun chiar din Cumpana de la Magivet! Asa scrie la el pe masina!

| Kramerwalt explică (pentru babyalexa):

In ce farmacii pot gasi acest medicament? Veterinare nu?

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Crede-ma pe cuvant ca daca nici pana acum nu ti-a facut canglobul nu stiu cat de bun e.Stiu ca e greu sa accepti dar de la parvo se moare. Vorbeste cu el si daca nu are vaccinul ia-l de la univet sa ti-l faca el.bafta oricum.

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Da de aia ti-am zis ca poti sa il cumperi de la univet ca stiu sigur ca il au si in farmacie la vanzare.vb cu doctorul si vezi ce faci.

| Kramerwalt explică (pentru babyalexa):

Mie mi-a facut un medicament romanesc pentru parvoviroza, cred ca era un fel de canglob romanesc!

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Da stiu.Acum e alegerea ta daca mergi pe acelasi tratament dar daca dupa atatea zile se simte si mai rau chiar nu stiu ce sa mai zic. Poti vb cu dnul dr cere-i si lui o parere.Eu stiu doar ca l-am salvat cu canglob.

| Kramerwalt explică (pentru babyalexa):

A murit in noaptea asta! Va multumesc foarte mult ca ma-ti ajutat dar asta este!

| babyalexa a răspuns (pentru Kramerwalt):

Imi pare foarte rau. Data viitoare cand iti iei un caine incearca sa ii faci la timp vaccinurile.Este mult mai usor si pentru tine si pentru animalut. Sper sa treci repede peste.

| angeldevil_7103 a răspuns:

Vai ce pacat trebuia sa duci din prima zi la medic boala asta se numeste parvoviroza si eu am o catelusa care a avut boala asta dar mi-am dat seama de la inceput si am dus-o la veterinar sa-i faca injectii cu glucoza la ea a tinut 5 zile dupa care si-a revenit pacat de catel

| fieger a răspuns:

Dupa descriere ar fi parvoviroza, o boala crunta ce o fac cainii NEVACCINATI, in primele luni ale vietii.Cu putin noroc, scapa.Nu vreau sa te dezamagesc, e greu.dar asta e..Fii tare daca tii la el!