| Maria897 a întrebat:

Bună TPU! 1.In cât septembrie sau octombrie intră o cățea in călduri?(mai exact in ce zile) 2. Daca intră în călduri in septembrie și rămâne gravidă in ce lună va naște?

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

60-65 zile dureaza gestatia la caini.
Nu stim exact in ce zile va intra cateaua in calduri.
Nu vrei sa o sterilizezi?
E o procedura simpla pentru orice vet si cu cat e mai tanara cu atat isi revine mai repede si nu are complicatii.
Si nu, nu se imbolnaveste daca nu mai face pui.

| Eriii a răspuns:

Eu știu Ca de obicei intră în călduri animalele primăvară și nasc vara sau intră vara și nasc mai spre toamnă sau cv de genul, gen din ce am vzt cu pisicile de la bloc, plus ca pisica mea a intrat vara. Si nu cred ca sunt zile anume, zilele sigur variază dacă perioadele(anotimpurile) nu. Depinde si ce vârsta are cred

| mi25 a răspuns (pentru Eriii):

Iara vorbesti prostii!

| Eriii a răspuns (pentru mi25):

Prostiile mele au o baza si o logica totusi. Si incercam sa explic ca nu intra in acelasi timp toate animalele, nu intra in aceeasi zi. Si mi se pare cam penibil sa stai si sa te tot certi cu un copil prost ca mine sau cum ma crezi tu. Lasa ma te rog sa raspund cui vreau. Daca vorbesc prostii ok, spune care sunt prostiile, corectează ma daca stii tu mai bine, dar nu zi pur si simplu'iar zici prostii!' deoarece e complet inutil si doar 'te bagi ca musca-n lapte!'.

| mi25 a răspuns (pentru Eriii):

Prostia cea mai mare care ai spus-o este aceea ca animalele intra in calduri primavara sau vara si nasc vara sau toamna. Unui neofit in materie n-ai ce sa-i explici. Am vazut cateva din postarile tale in care spui niste idiotenii.
Daca pisica ta a intrat in calduri primavara si a nascut vara nu ineamna ca asa se intampla cu toate animalele cum ai zis tu. Animalele au ciclul lor biologic in ceea ce priveste reproducerile care nu se axeaza pe anotimpuri.
După frecvența ciclurilor sexuale, mamiferele se clasifică în:
- monoestrice (monociclice): un singur ciclu de călduri pe an - animalele sălbatice;
- diestrice: două cicluri de călduri pe an, de exemplu femela la câine;
- poliestrice (policiclice)
de tip continuu: vaca, scroafa;
de tip sezonier: iapa, oaia, capra, pisica.
Si cu asta am explicat, desi la inceput nu voiam sa-mi pun mintea cu tine. Dar ca cititorii sa nu ia de bune prostiie tale, am detaliat putin raspunsul

| Radur22 a răspuns:

Buna!
De obicei cand intra cateaua in calduri te poti uita la anumiti indicatori cum ar fi:
-Vaginul Umflat
-Sangereaza in zona vaginala ( asta se intampla cand deja se afla in calduri)
-Masculii sunt mult mai atrasi de femela
Vezi aici mai multe informatii despre sarcina: https://www.med-xpert.ro/2022/10/17/cat-dureaza-sarcina-la-bichon-maltez/