| anonim_4396 a întrebat:

acum 7 luni, mi-am cumparat un hamster rusesc. Am aflat ca este femela si ca are 2 saptamani azi, inca mai traieste. Are 7 luni. Ma gandeam sa-mi cumpar si un mascul, sa se inmulteasca. Credeti ca este prea tarziu?

1 răspuns:
| kitykity a răspuns:

Hamsterii Campbell ating circa 10-12cm lungime si 40-50g greutate. Codita lor este foarte scurta iar labutele le sunt acoperite de blana. Hamsterii pitici Campbell au o durată de viaţă medie în captivitate de 18-36 de luni. Hamsterii devin maturi sexual la numai cinci săptămâni.
Reproducerea la hamsterii pitici rusesti este mult mai simpla decat reproducerea hamsterilor sirieni deoarece sunt animale sociabile si traiesc impreuna in perechi sau grupuri. Este recomandat ca perechile sa fie formate din pui deoarece hamsterii in varsta se pot lupta intre ei. Masculul va simti cand femela este fertila si se va cupla de cateva ori cu aceasta. La sfarsitul fiecarui act sexual cei doi vor incepe sa se spele dupa care ciclul se poate relua. Chiar si dupa toate acestea nu se poate spune cu exactitate daca femela a ramas insarcinata. Nu toti masculii reusec sa lase femela insarcinata de la prima reproducere si de aceea perechea va trebui lasata mai mult timp impreuna.