| Hmmhmm23 a întrebat:

Buna, TPU! Agaponis sunt greu de ingrijit
Si sunt jucausi?

Răspuns Câştigător
| andrenein a răspuns:

Agapornisii sunt o rasa destul de pretentioasa. In primul rand daca ii iei din pet shop trebuie sa ii iei pereche, deoarece aceasta se formeaza pe viata. Plus ca sa nu te astepti ca sa fie foarte prietenosi, angajatii nu au timp de interactiune pentru ei (vorbesc din experienta proprie). Daca ii luati insa de la un crescator care se ocupa de ei si ii luati puiuti pot deveni niste pasari foarte iubitoare. Iar daca ii luati de la crescator aveti sanse sa luati si unul singur inainte sa se formeze perechea. Au nevoie de o cusca suficient de spatioasa, nu sa fie inghesuiti intr-un loc mic, mancare de calitate adecvata si mai ales pe peerioade reci suplimente de vitamine.
P.S.: sunt pasari destul de galagioase si le place sa fac multa mizerie