| anonim_4396 a întrebat:

Am 4 pesti in acvariu.2 zebre(pereche), o platy femela si un xipho mascul.Ii am de 6 luni,iar pana acum s-au comportat normal, recent femela mea platy a inceput sa-l ciupeasca si sa-l fugareasca pe masclulul xipho.A continuat asa 3 saptamani.Nu prea inteleg care e problema intre ei.Am cautata si pe internet si nu am gasit niciun raspuns.Masculul a devenit foarte slabit deoarece nu poate manca,de fiecare data cand iese din casuta sau dintr-o scoica femela il "ataca",el nu riposteaza ci doar incearac sa fuga,aproape toata ziua el sta ascuns si incepe sa ma sperie pentru ca femela e mult mai mare si se uita la el de parca ar fi o tinta, nu prea cred ca se joaca.Eu nu am experienta deoarece nu am avut pesti pana acum.Dar nu stiu ce sa fac cu ei,am incercat sa pun masculul intr-un borcan sa vad daca mananca,a mancat si parca era mai breaz, dar cand l-am pus inapoi s-a intamplat exact lafel.Va rog ajutat-ma, nu am idee ce ar trebui sa fac!

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Poate acvariul este prea mic, sau poate ca diferenta de marime dintre cei doi este foarte mare, de obicei masculul este mai mic si mai suplu (la xipho)dar totusi trebuie sa aiba o marime apropiata de femela. Poate ca femela se simte stresata de ceva, poate de zebre pentru ca sunt foarte active de felul lor.

| MarianM8777 a răspuns:

Poti cumpara un alt acvariu si sa ii mai cumperi un partener de aceeasi rasa! altfel nu stiu...

| amber1014 a răspuns (pentru MarianM8777):

Chestia e ca specia platy si xipho sunt foarte mult inruditi, ca si cum ar fi aceeasi specie, nu inteleg care ar fi problema, plus ca sunt pereche.
xipho=Xiphophorus helleri
platy=Xiphophorus maculatus

Numele seamanastraight face