| AlexAL275 a întrebat:

Am o cățelușă amstaff în vârstă de aproape 2 luni. E cam frig afară așa că am hotarat să o țin în baie, la căldură noaptea, iar ziua să o mai dau afară. I-am pus o cadă de plastic pe care am umplut-o cu niște haine vechi de ale mele. Problema este faptul că acolo la ea în cadă nu-și face nevoile, le face pe gresie. Acum i-am luat un vas în care i-am pus niște nisip, însă refuză să-și facă nevoile in acel recipient, a trebuit să o iau repede și să o pun acolo. Dar tot pe gresie face, am băgat-o cu botu' unde si-a facut nevoile și a început să plangă, mi-a venit aproape rău. Ce pot să fac? E foarte încăpățânată, nu prea mă ascultă

8 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Deci tu nu intelegi de ce cainele nu isi face nevoie unde doarme? Si de ce nu se comporta exact ca o pisica fiindca asa vrei tu? Si ca plange cand te enervezi pe ea fara sa stie ce a facut? Nu e vorba ca nu te asculta, e vorba ca nu stie ce vrei de la ea. Este important sa stie ce trebuie sa faca si apoi ca daca face ce trebuie e recompensata.

| Denila123 a răspuns:

Pai faci o inchisoare mica in care sa nu poata sa se deplaseze de recipient pana se invata ...asatai ideea mea

| RaAlexandra a răspuns:

Si tu la 2 luni ar fi trebuit sa te bage a ta mamica cu nasul... sunt prosopele speciale pentru nevoile cainilor. Trebuia sa-ti asumi in momentul in care ai ales sa ai grija de un animalut. Dar mai nou e doar fala aceea de a avea un câine mai ales de rasa. Eu l-am invatat sa se ceara afară, de cate ori vedeam ca isi cauta loc sa isi faca nevoile imediat ii aratam usa si il scoteam afara

| AlexAL275 explică (pentru RaAlexandra):

Da, dar e foarte încăpățânată. Nici ție nu ți-ar conveni să cureți mereu după ea. Știu, e câine, e mică, dar trebuie să învețe. Tata mi-a zis că dacă își mai face nevoile prin toată baia o dă afară. Ce să-i fac?

| RaAlexandra a răspuns (pentru AlexAL275):

Stai linistit ca si eu am strans pe saturate, dar cu răbdare l-am învățat să ceara afara

| AlexAL275 explică (pentru RaAlexandra):

Scuză-mă că te tutuiesc, dar tu de la ce vârstă ai început să-ți stresezi câinele? ( mă refer la câine)

| RaAlexandra a răspuns (pentru AlexAL275):

Dresezi cred ca ai vrut sa spui si nu, nu l-am dresat i-am facut un obicei de a se cere afara. Si toata treaba asta cand avea 2 luni cred, cum l-am luat cum l-am invatat

| AlexAL275 explică (pentru RaAlexandra):

Autocurectorul a fost de vină. Cică stresezi rolling on the floor