| AlexAL275 a întrebat:

Am o cățelușă metiș, tatăl este amstaff, iar mama pitbull. Are 2 luni și câteva săptămâni și pot să vă spun că m-a surprins cât de deșteaptă e. Eu stau la casă, iar pe ea o țin în baie, deoarece afară e prea frig și încă e mică. Acolo în baie are un culcuș al ei, o cadă din plastic plină cu haine. Problema stă în felul următor, ea își face mereu nevoile prin baie și m-am cam săturat să curăț, acolo la culcușul ei nu face, se dă jos și fix pe gresie își face nevoile. I-am luat o tăviță pe care am umplut-o cu nisip în speranța că-și că face nevoile acolo, dar degeaba. Când o văd că vrea să-și facă nevoile imediat o iau și o duc unde e tăvița, dar dacă nu o duc eu, ea nu se duce. Și mai are un obicei prost să mă muște de mână sau de picioare, i-am luat un os de jucărie, dar nu e interesată de el. Uneori o mai iau de urechi când mă mai supăra sau o iau de ceafă atunci când o gasesc prin curte pe la vecini, acum să nu credeți că o iau tare sau o bat, că dacă era să o bat nu o mai luam. Ce părere aveți?

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

O inveti gresit! Daca vrei sa doarma in casa o faci doar pe timpul noptii, in timpul zilei o lasi afara toata ziua. Iti dau exemplu, cu catelusul meu adoptat. Avea 1 luna si jumatate, cei drept flocos este, este un ciobanesc grecesc, la mine se crapa de primvara-vara cu toate ca noaptea il tineam in casa si toata ziua numai afara si isi facea nevoile. Acum ca a mai crescut, are 10 luni cere singur afara, niciodata nu mi-a facut in casa.
Cainele nu este precum pisica sa faca la litiera! Asta daca vei vrea sa mai ai musafiri prin casa, da-l afara pe timpul zilei si sa zburde cat doreste, nu trebuie sa il cocolosesti ca este frig, cainele este invatat sa stea si afara.
Iar in legatura cu muscatul, nu sunt de acord cu bataia, nici cu trasul de urechi, nici cu palma peste bot, ca va veni vrea cand va marai la tine si te intrebi ce are. Anumite rase de paza sunt razbunatori si nu uita niciodata de ceea ce i-ai facut. Mare grija cum o inveti!
Trebuie sa te impui in fata ei, sa ii arati ca tu esti "lupul din haita", spune cu voce tare si hotarata NU, NU este voie! Arata-i greseala facuta si va intelege. Trebuie repetat zi de zi la fiecare greseala facuta de ea. Desi asa cum am spus, trebuie sa o scoti afara ziua, de dimineata pana seara si noaptea sa doarma in casa, asa nu iti mai face treburile prin baie.

| AlexAL275 explică (pentru MihaelaDart):

Fix asta face, ziua stă afară până pe la 17:00 și după în casă.

| MihaelaDart a răspuns (pentru AlexAL275):

Putin pana la 17, un pui are nevoie sa stea mai mult afara. Eu il lasam de la 08 dimineata pana seara tarziu cand eu ma retrageam la somn, 22-23 si atunci se ducea la somn direct. Hrana i-o dadeam afara in jurul prei 19-20 sa aiba timp sa se mai usureze.

| AlexAL275 explică (pentru MihaelaDart):

Da, dar cățelușa mea are părul scurt, răcește după. Oricum tremură și sughite.

| MihaelaDart a răspuns (pentru AlexAL275):

Toți puii de câine sughit. Nu răcește!

| MihaelaDart a răspuns (pentru AlexAL275):

Aceasta rasa este renumită au o deosebită de mare rezistență la durere și frig. Dacă îl scoți zi de zi își va forma sistemul imunitar și anticorpii de care are nevoie. Din timpuri străvechi, Amstaff, Pitbull și Boxerul sunt cunoscuți pentru câini de lupta, tracțiune, lupte, agresivitate și multe alte lucruri mai brutale decât frigul.

| AlexAL275 explică (pentru MihaelaDart):

Poate ai dreptate, ea e metiș, mama pitbull, iar tatăl amstaff. Ce părere ai de acest cățel, metiș?

| MihaelaDart a răspuns (pentru AlexAL275):

Nu e mare asemanare intre rase, eu mereu le confund care e pitbull-ul si amstafful, mi se par ca arata la fel. Totul conteaza sa il inveti sa nu fie agresiv, sa fie sociabil si cu alte animale si oamenii care interactioneaza cu familia. Poti merge la o scoala de dresaj cand mai creste un pic, pe la 5-6 luni asa sa il inveti mai multe trucuri. Iti va fi mai usor pentru tine.

| AlexAL275 explică (pentru MihaelaDart):

Deja îmi respectă unele comenzi, când îi zic în cușcă imediat se duce. Sunt la început cu ea și ea cu mine ca să zic așa rolling on the floor Toate se vor realiza cu timpul.

| DarthNiger a răspuns:

Iti recomand sa o duci la un dresor de caini, cred ca poti sa o duci de pe acum, cred ca are varsta suficient de mare sa poata fi dresata, insa mai bine intereseaza-te sa fi mai sigur, s-ar putea sa ma insel.