Întrebare recomandată | Miranda27 a întrebat:

TPU! Am o closca iopan cu sase pui. Puii au cam o luna si am observant ca au paduchi. Am gasit o cutiuta cu praf anti purici, care o foloseam anul trecut pentru gaini. As vrea sa dau cu praf, closca cu puii. S-ar putea sa pateasca ceva (puii), sau pot sa ii dau cu praful anti purici?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune puiii si closca sa se scalde in cenusa.

| Fernando9Torres a răspuns:

Pai daca nu dai probabil o sa moara...iar de praf pe gaina poti sa dai, dar pe pui nu stiu daca e chiar asa recomandabil...cel mai bine ar fi sa intrebi un doctor veterinar sau un farmacist veterinar, ce ar fi cel mai recomandat pentru puii(pe gaine cred ca e inregula. daca ai mai dat si pe alte gaini si nu au patit nimic)!

| Happyjump a răspuns:

Pui sunt putin cam mici pentru asta

Răspuns utilizator avertizat
| Robyxten a răspuns:

Pe gaini merge, dar puii sunt prea mici, cel mai bine e sa intrebi un veterinar ca sa stii daca e bine!

| Bolley a răspuns:

Nu stiu daca "anti purici" e aceeasi branza cu "anti paduchi". Mai mult, inteleg ca e vechi de un an. In primul rand, nici nu te gandi sa il folosesti pe ala. Eu l-as arunca. In al doilea rand, as merge la o farmacie veterinara si as cere ceva pentru paduchi la puii de gaina. Daca au o luna, nu cred au ar avea ceva sa ii dai si pe ei happy

| Wolfix a răspuns:

"Unge" ( ciudat spus happy ) puiii cu cenusa pe sub aripioare si pe closca la fel.

| Acadea3 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema si am dat cu untura...stiu ca pare putin cam ciudat dar a functionat. Bafta

| mmyha a răspuns:

Pe gaina merge...dar puii poate sunt prea mici...Intreaba un specialist!

| BellaSwan1234 a răspuns:

Pai depinde cate luni sau cate saptamani au pe la 7-8 saptamani i poti da cu acel praf

| ionut8890 a răspuns:

Intreaba doctorul veterinar