| Stratulat_Mihnea_1982 a întrebat:

am o pisicuta de 1 an si 1 luna. De 1 saptamana are un comportament ciudat, adica toarce incontinuu, miauna, vrea s-o iau in brate, etc.

Sunt sigur ca nu este in calduri, si nici pipi prin casa nu face. Ce are?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E primavara si ele intra in calduri primavara si toamna. Eu cred ca este in calduri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E alintata

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa sunt pisicutele. De fapt sunt perioade intre calduri. Asa face si a mea. O vreme se joaca de nebuna toata ziua (are 4 ani si se joaca la fel ca atunci cand era pui), se alinta foarte mult... E absolut normal.
Cateodata starile astea apar inainte sa intre in calduri.
Daca plecam toti cateva zile si ramane singura in casa, cand ne intoarcem o zi-doua e foarte agitata, toarce foarte mult, miauna mult, se tine dupa noi prin casa... E comportament normal de pisica, motanii erau mult mai 'reci', daca ai avut motan inainte probabil de aia esti surprins. Pisicile raman tinere toata viata, daca nu le sterilizezi. Daca o sterilizezi se face un sac imblanit, care se bucura daca il mangai, si cam atat...

| CartoonN a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Motanii nu-s asa laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CartoonN):

Pai stiu cum sunt motanii, ca am avut si de aia. Pana pe la un an e ok, e puiut dragalas, pana la 2 ani mai ai sanse sa se joace din cand in cand, iar dupa 2 ani umbla doar pe afara, se bate, vine murdar, se culca undeva prin casa, mananca, iar pleaca... Nu-mi mai trebuie asa ceva laughing

| Melcul a răspuns:

Poate ca in ultimul timp ai cam neglijat-o.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Pisica ta este in calduri, din ceea ce ai zis (toarce, miauna si cauta afectiune la tine in brate) sunt semne ca vrea sa se imperecheze.
Eu itimrecomand sa o sterilozezi sau sa o ti in casa (daca sta afara)..ca sa nu ia contact cu masculii.

| madamme a răspuns:

E doar rasfatata si se alinta

| lalalalala6323 a răspuns:

Are nevoie de iubire. lol