| biwltyad a întrebat:

Ajutoor TPU! Ieri am primit o pisicuta mica, de 1, 5 sau 2 luni ( cred). Era foarte timida, speriata, pana la urma ne-am imprietenit happy, dar nu vrea sa manance sau sa bea. Mancarea este wiskas junor cu pui ( si cu pernute umplute cu lapte), am incercat sa ii dau si salam, peste, dar tot nu vrea... I-am dat sa bea apa ( nu a vrut ), i-am dat laptic, tot nu a vrut. De dimineata ne-am jucat, apoi a devenit agitata, se uita in toate coltisoarele, apoi s-a pus intr-un colt, dupa un sac ( cu nisip pentru pisici ) si mieuna... inainte sa se ascunda am pus-o la litiera, dar tot nu a vrut nici asta. Acum e la mine in brate, toarce, se alinta, miauna. Deci, ma puteti ajuta? Va roog! De ce nu mananca? Vrea la ladita? Ce pot face pentru ea?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Daca toarce si se alinta, nu-i nimic in neregula. E o reactie fireasca a unei vietati smulse din mijlocul familiei ei. Are nevoie de timp ca sa se convinga ca esti de incredere si ca noul loc este unul sigur.
Cu mancarea nu insista. Ai grija cum o alinti la inceput ca dupa aia n-o vei putea dezvata. Ii pui pernute dimineata, le lasi 15 min, le iei, nu le lasi sa zaca pe farfurie toata ziua.Ii pui pernute seara in acelasi loc, le lasi 15 min si iei ceea ce n-a mancat. A doua zila fel. Stii ce usor se invata sa manance dimineata si seara la aceeasi ora? Tu sa fii serioasa si sa te tii de program, ca pisicuta te va urma ca un ceas, n-ai grija!
Cum o cheama?
Cat priveste litiera, ai putina rabdare, oricum pisicile-s curate si isi doresc ele sa faca in acelasi loc.

| biwltyad explică (pentru Leocerba):

O cheama Candy, si deja a baut putin laptic, mersi mult

| Leocerba a răspuns (pentru biwltyad):

Ai vazuuuuuut? happy Se adapteaza foarte repede, invata numai ce vor ele si sunt mai putin neajutorate decat par.

| biwltyad explică (pentru Leocerba):

Da...

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să fie vorba de acomodare, adică mai trebuie să treacă timp până să se acomodeze cu casa. Aşa a făcut pisicul meu când l-am adus de la asociaţie, i-au luat vreo 2-3 zile să intre în ritm. Dacă vezi că lucrurile sunt tot aşa, fă un drum la medic, să nu aibă ceva, sau încearcă să schimbi locul unde mănâncă. A, să nu uit, apa şi mâncarea să nu fie vreodată în apropierea litierei. Sunt extrem de curate şi nu vor mânca sau beau de pe lângă locul unde-şi fac nevoile.

| Kriss96 a răspuns:

Nu-i mai da Whiskas sub nicio forma! Este cea mai proasta mancare pentru pisici.La fel si Friskies.
In timp, din cauza mancarii proaste, poti avea probleme grave cu ea!
Exista destul de multe marci de mancare mai scumpe, dar mult mai bune.Si decat sa dai banii aia la veterinar,mai bine-i dai pe mancare.O sa te alegi cu o pisicuta vesela si sanatoasa,care va trai mult si bine.
Acum sa enumeram si unele marci: Applaws,Royal Canin,Purina, BioMill, Hill's, Schesir.
Pentru inceput poti alege absolut orice, dar sa fie kitten. Dupa varsta de 1 an va trebui sa-i iei pentru adulti.Asta e de mai multe tipuri. Unele sunt pentru blana si piele, altele pentru ghemotoacele de par.

| biwltyad explică (pentru Kriss96):

Nu stiu daca ai realizat ce ai zis, dar ai spus ca mancarea friskies nu e buna, si e buna purina, dar friskies e de la purina. Si sa iti mai zic ceva am mai avut o pisica si am hranit-o cu whiskas si a fost foarte sanatoasa, a crescut bine, blana lucioasa, dinti sanatosi, exact cum scrie pe punga. Nu te critic, doar asta e parerea mea, iar alta e a ta. Oricum, o sa mai schimb din cand in cand sortimentul de mancare. Oricum, mersi.

| Kriss96 a răspuns (pentru biwltyad):

Asa e. Voiam sa zic KittKat (sau cum s-o numi).Si ma gandeam intamplator la Friskies.Depinde cat a trait pisica aceea.Pentru ca am un motan de 21 de ani care inca alearga cand ma vede ca vin cu mancareawinkingAsta da pisica sanatoasawinkingPlus ca proasta alimentatie nu se vede la exterior in general.Ci la interior. Oricum e mai bine sa previ decat sa tratezi.De ce sa facem experiemente cu animalele noastre din moment ce le iubim? Mai bine le dam ce e mai bun, si nu asteptam sa o patim ca sa ne convingem.

| JusttinaPanda a răspuns (pentru biwltyad):

Buna, sincer pisicuta mea nu se simte prea bine de la Wiskas sad

| Generalul a răspuns:

Laptele nu e foarte hranitor, incearca cu pliculete si cu hrana solida, mai putin cu alimente pentru oameni. In orice caz, trebuie sa ii cureti bolurile de mancare zilnic, la fel si cu litiera. Neaparat sa o duci la vet pentru un control si deparazitare/vaccin. Eu am 6 pisici, asa ca iti doresc mult succes cu ea happy

| biwltyad explică:

Va multumesc la toti, pisica si-a revenit, a mancat acum e mult mai bine

| paul55 a răspuns:

Salu pai ea s-ar putea sa fie speriata de tine sau sa aiba indigestie de la mancare sau sa fie bolnava si de aceea nu vrea sa manance eu ti-as zice sa o duci la veterinar daca vrei sa supravetuiasca.

| MariA00 a răspuns:

Sa nu ii dai prea multa mancare whiskas. Nu este prea buna si ii pot provoca probleme cu rinichii(pisicii mei asa au patit si dr veterinar ne-a spus sa nu-i mai dam niciodata mancare whiskas). Incearca mancarea varsata de la Royal Canin.

| MLak a răspuns:

Din pacate aceasta pisica are SIDA. Sper ca nu te-a contaminat si pe tine.