| Feri5 a întrebat:

Daca i-am scos căpușa motanului.Si ea era mica.I-a ramas capul acolo si picioarele ce se poate întâmplă de la ea?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se întâmplă nimic, calm. Nu e nici de dus la veterinar, nici la urgențe, nici de luat panica aiurea. E o amărâtă de căpușă, nu ii pune viata in pericol iar sansele de a face babesioza sunt mai mici decat de a incasa o cărămidă in cap.
Ia de la o farmacie veterinara o solutie spot-on anticapue baza de fipronil si pune-i dupa cap, pe piele. nu numai ca va scapa de acea căpușă in cateva zeci de minute, dar va fi si protejata cateva luni (teoretic 3, practic 5-6).

| mihai69 a răspuns:

Se pot întâmpla destule; mergi la veterinar. O să rezolve el.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medicul veterinar!

| ILoveBlackCats a răspuns:

Ii va creste alt corp. In acest caz, cel mai indicat ar fi sa o duci la veterinar.

| DonMoldo a răspuns:

Se regenereaza du-o la veterinar.

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Dacă ai scos căpușa și încă au rămas părți acolo trebuie să-ți duci motănel la veterinar obligatoriu, deoarece ea încă suge sângele și se va regenera. La fel și la oameni dacă pățești; trebuie să mergi la urgențe dacă ți-ai scos singur căpușa și au mai rămas părți. Eu zic să nu mai încerci tu să scoți și restul ca să nu faci ceva rău.