| CaneCorso123 a întrebat:

Am si eu 2 cane corso si vr sa stiu si eu mai multe despre ei..Sunt buni de curte, te apara, te protejeaza, sunt mai buni decat un pitbull sau un rotweiller? Cel mai frumos raspuns primeste FUNDA!*

2 răspunsuri:
| Georg13 a răspuns:

Eu spun ca sunt mai buni happy.Am si eu unul si sunt foarte multumita de el(ea in cazul meu).Pot sta si in apartament si in curte, pentru ca ei sunt niste caini linistiti care stau mereu langa stapan.Rasa lor este una de aparare, deci clar sunt foarte buni pentru a te proteja.Au in instinct acest lucru:daca stapanul este in pericol il apara, isi protejeaza stapanul si proprietatea pana la moarte daca e nevoie.Tot ce trebuie sa faci este sa ii scoti afara cam de 2-3 ori pe zi cel putin 20 de miute, si sa faci miscare cu ei (pentru a-si forma musculatura) si nu uita sa ii socializezi cu restul animalelor si oamenilor.Atunci cand ii dresezi trebuie sa fii foarte hotarat cu ei, pentru ca daca ii iei usor, gandeste-te ca acum presupun ca sunt pui si ii poti stapanii dar peste 2 ani cand vor avea fiecare 50-60 de kg nu ai mai putea sa ii stapanesti happy. Sunt usor de dresat pentru ca sunt foarte destepti happy.

| AlyAlx07 a răspuns:

Sunt caini foarte frumosi si binefacuti.Ei Sunt buni cu copii si cu stapani dar cu nisto hoti il sfasaie.ai grija la straini