| emma00 a întrebat:

Am si eu un spaniel de talie mica care nu stiu sigur ce s-a intamplat cu el.
A slabit, de la 15 kg a ajuns la 11, si nu prea mai are chef de joaca.
Stiu sigur ca nu este din cauza mancarii, deoarece mananca 270g de pedigri pe zi.
E u cred ca a slabit din cauza calduri sau ar mai fi o varianta.
Acum 8 luni mi-am cumparat un ogar (de fapt este o corcitura) si cand merg cu ei in parc alearga ca niste nebuni. De 2 ori pe zi ogarul il aearga pe cel mic 5 ture a 75 m.
Iar micul meu spaniel este foarte slab.
Va rog sa ma ajutati, poate este o boala sau nu.
Sunt foarte ingrijorata!
MULTUMESC!

3 răspunsuri:
| alinae a răspuns:

Poate e si de la caldura, poate si ca a alergat.In legatura cu caldura,incearca sa il tii in casa sau sa ii faci putin vant(totul pentru animalul tau,nu?).Iar in legatura cu alergatul, poate fi si de la asta.Ti-as recomanda sa ai grija sa nu il mai alerge. Daca tu ai alerga i gramada nu ai fi slabita, ai slabi si nai avea chief de mancare.Dul la un veterinar cat mai rapid posibil. Sper ca te-am ajutat.big grin

Răspuns utilizator avertizat
| emma00 explică:

Chiar luna aceasta l-am deparazitat iar in privinta caldurilor nu sunt sigura.
ogarul despre care va vorbeam este femela si ia din 4 in 4 luni Nonovulin ca sa nu intre in calduri.
va multumesc pentru raspunsuri!