| Fidec a întrebat:

Buna tpu..am un catel ciobanesc a german..are doar doua luni..eu il am de 2 zile..nu stiu ce sa-i dau sa manance..la inceput a mancat insa acum nu mai vrea nimic..bea doar apa si uneori plange.din ce cauza? se poate sa-i fie dor de familie?

13 răspunsuri:
| angelBlack00 a răspuns:

Eu cred ca ii e dor de familie. Ca asa s-a intamplat si cu catelul meu, dar pana la urma s-a obisnuit. Nu te ingrijora, joaca-te cu el, du-l la plimbare si se simti si el mai bine:*. Sper ca te-am ajutat.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu,nu e din cauza dorului de familie.
E bolnav, cheama medicul veterninar!
Trebuia sa aiba vaccinuri.
Acum pentru ca e bolnav, nu i se mai pot face. Dar ii poate face tratament.
Cu cat il duci mai repede la veterinar, cu atat o sa fie mai bine pentru el.

| Alinna20 a răspuns (pentru NoSmile):

Ai dreptate! Daca nu i se fac vaccinurile va muri ...Am patit!winking

| NoSmile a răspuns (pentru Alinna20):

Si eu am patit,chiar recent.
Am plans mult!
Vad pe aici ''imprieteneste-te cu el''. Pai eu stateam toata ziua cu el,ne jucam,ii dadeam sa pape.
Toata ziua statea cu mine laughing si cand plecam de acasa plangea la poarta,si ma astepta.
Iar cand tragea sa moara, dupa ce-am mers la el sa-l vad dimineata, a murit instantaneu, cum am plecat.
N-a mai putut fi salvat, pentru ca medicul nu i-a stiut diagnosticul de la inceput.

| Alinna20 a răspuns (pentru NoSmile):

Si eu am patit... Daca este de rasa ii trebuie toate vaccinurile ca sa nu moara... nu este vorba de acomodarea cainelui.

| NoSmile a răspuns (pentru Alinna20):

Exact!
Asta am spus si eu.
La noi faza a fost, ca atunci cand l-am cumparat ni s-a spus ca are vaccinuri, iar cand a inceput sa nu ma mai manance si s-a interesat tata ce vaccinuri are, a recunoscut ca nu are.
Apoi fiind bolnav, nu i se fac vaccinuri!
Pentru ca il omoara direct.

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Buna,nu cred ca i-ar fi dor de familie la 2 luni, poate pana se acomodeaza cu voi. Poate ii bolnav.De mancare poti sa ii dai paine, granule si carne la conserva (pentru caini). Sper ca te-am ajutat.

| InnocentSίn a răspuns:

Buna,am avut si eu aceeasi problema, eu am avut un labrador, tot de aproape 2 luni..si eu cand l-am primit la inceput doar statea intr-un colt, nu manca, nu facea nimic si ca si al tau mai plangea.Am stat cu el mai mult timp pana s-a acomodat cu mine, apoi i-am adus mancare, ceva jucarii, m-am mai jucat cu el si in cele din urma n-a mai avut nimic.Chiar daca are 1, 2 sau 3 luni tot simte lipsa de afectiune, poate a mamei, sau a cuiva pe care il cunoaste, de aceea iti sugerez sa te "imprietenesti" cu el si ai sa vezi ca se va acomoda. happy Plansetul mai poate fi cauzat si din cauza cresterii dintilor.
Daca chiar nu mananca nimic, ar fi bine sa consulti un veterinar.
Pa pa! kiss

| Lou222 a răspuns (pentru InnocentSίn):

Asa facea si al meu cand l-am luat. era trist deoarece nu cunostea pe nimeni. dar cu timpul se va imprieteni happy

| alexro93 a răspuns:

Cheama un medic, asa facea si catelusa mea apoi si-a revenit...

| Fidec explică:

Are vaccinurile facute..chiar doua..si urmatorul trebuie sa il fac acum luna aceasta pe 28. daca-i dau mingea..se joaca cu ea alearga etc da` nu mananca

| InnocentSίn a răspuns (pentru Fidec):

Nu-ti face griji, e pentru ca ii cresc dintisorii.Da-i ceva lichid sau ceva usor de mestecat.winking

| AlexandruVipera a răspuns:

Idea mea este sa-l scoti la o plimbare in parc poate s-a plictisit in casa