| Andr3iOlaru a întrebat:

Am un ciobanesc german de 5 luni si cand ies cu el in oras se sperie de alți caini, prin curte latra si e viteaj dar as vrea sa il fac mai rau sa ma apare el pe mine, nu eu pe el.Stiți vreo metoda de a-l face mai agresiv...sau nu neaparat, mai curajos? Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sigurul mod de a-l face sa te apere e sa il duci la dresaj special pentru asta. Sa il harai sau sa il asmuti ar fi o prostie, il inveti prost si tot nu te va apara.

| KillaNoFilla a răspuns:

Haraiel cand mananca cu un bat mai lung acolo la mancare lasa-l sa muste din el. Daca faci asta poti sa fi sigur ca nu mai te apropi sa-i iei mancarea cu mana, de la gura lui.

Smucestel pe animale cand trec pe strada sau pe pasari.