| ana72 a întrebat:

Buna TPU.
Am un motanel de 1 an. De o saptaman a venit acasa schiopatand. Nu l-am dus la veterinar cu gandul ca isi va reveni dar nici acum nu calca pe labuta.
Intrebarea este ce ar trebui sa ii pun la labuta sa poata calca pe ea, si sa nu ma schiopateze.

Răspuns Câştigător
| Scharfschütze666 a răspuns:

Hei, si peste al meu a dat masina, a schiopatat vreo 2 saptamani. Nu am putut sa il duc la veterinar deoarece nu exista in apropiere. Daca nu ti se pare foarte ciudat, sau suspect ca ar avea vreo fractura la picior, isi va revenii singur. Dar o perioada o sa il doara piciorul, asta este, nu prea poti face nimic in privinta asta. Bandaje lar incomoda. Incearca sa nu ii atingi labuta si sa nu il arunci de la inaltime daca il tii in brate. O sa isi revina, stai fara grija, asa sunt pisicile pleaca, se bate, al meu lipseste si o saptamana uneori imi fac griji, si el mai vine cand isi aduce aminte.

4 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

S-a lovit la labuta si schiopateaza.
Nu o schiopateze pe viata, o sa schiopateze doar cateva zile.
E la fel ca la noi. Daca ne lovim in calcai, mergem ''schiopatand'', dar dupa ne revenim.
Incearca sa ii pui labuta pe podea si daca reactioneaza gen musca sau miauna de durere, du-l la veterinar sa il bandajeze daca e grav.

| Cat a răspuns:

Buna, Ana!

O saptamana este o perioada lunga pentru o pisica sa schiopateze. Faptul ca nici acum nu calca pe labuta ar trebui sa te ingrijoreze foarte tare. Trebuie sa ajungi urgent cu el la veterinar.

Speranta asta ca poate se face bine pe cont propriu nu ii face lui decat probleme. Are nevoie de un consult specializat, iar veterinarul o sa poata sa iti spuna apoi daca e nevoie de tratament si de ce tip de tratament.

Tu nu ai ce sa ii faci acasa in lipsa unei radiografii si a unor cunostinte din domeniu. Daca pisica ta are nevoie de ghips si mai intarzii mult, nu faci nimic altceva decat sa ii prelungesti suferinta si sa ii cresti si durata perioadei de recuperare.

Daca un om ar fi mers doar intr-un picior o saptamana intreaga, cei din jur si-ar fi facut griji si l-ar fi trimis mai repede la doctor. Fa ce e cel mai bine pentru motanul tau si mergi la doctor.

| ana72 explică (pentru Cat):

A pus lăbuța jos o zi și acum iar schiopateaza. Cred ca l-a lovit cineva ca nu are cum sa il loveasca asa o pisica.

| Cat a răspuns (pentru ana72):

Imi pare foarte rau pentru el, dar nu mai sta pe ganduri si mergi cu el la veterinar cat mai repede.