| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Pisicul meu a venit acasa cu un deget rupt de la labuta din spate.Degetul nu-l mai are acolo.Si cred ca ia mai afectat inca 2 degete..Labuta i s-a umflat.I-am pus un medicament acolo, el asa merge schiopatand dar pune si labuta jos.Si am vazut ca isi misca si labuta.
E posibil sa aiba labuta scrantita? Rupta nu cred ca o are deoarece o pune jos cand merge si o misca.
Ce as putea sa ii mai fac? Cam in cat timp i s-ar dezumfla labuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Noi nu avem de unde sa stim daca pisoiul are o fractura sau are o entorsa, si nici medicul veterinar nu stia asta daca nu il consulta, eventual daca nu ii face o radiografie.
Deci in loc sa pui o intrebare, du-te direct la sursa cu pisoiul si nu mai sta asa cum el, ca il doare foarte tare, poate sa fie rup, dar poate sa fie si o inflamare a muschiului, dar asta o stie doar veterinar dupa un consult, la fel si tratamentul ( daca e rup- operatie, daca e doar umflat si nimci mai mult - antiinflamator).
Ai grija sa nu faca si vreo infectie daca rana e deschisa, deci consulta repede un veterinar.

| Camelia53 a răspuns:

Acum depinde daca e doar o simpla lovitura este foarte bine ca i-ai pus un medicament dar daca este scrantita iti recomand mai bine sa te duci cu ea la un medic veterinar ca sa previ ceva mai rau.
Sper sa se faca bine pisica ta, si mie imi plac tare mult pisicile. ☺

| MelliMelisa a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi cu el la veterinar el va stii exact ce are.