| Ciobanu_Stef_1979 a întrebat:

As vrea sa desenez, dar nu stiu ce! Va rog sa imi dati niste idei. Astept ideile voastre cu ce as putea desena!(3-4 idei).

Răspuns Câştigător
| Cristian_Catană_2000 a răspuns:

Fa un desen despre oamenii care-s cuceriti de jocul pokemon go

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data incepe cu figuri geometrice de baza: linii, cercuri, dreptunghiuri etc, "din mana" (fara linear, compas sau alte scule ajutatoare), la diferite dimensiuni si cat mai perfecte.
Urmatorul pas este sa desenezi obiecte, cladiri etc, in prespectiva.
Daca cele de mai sus merg deja fara probleme, atunci incearca desenarea unor fete omenesti, pana ce vor fi recunoscute si de altii.
De aici poti incepe studii in diferite directii...

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Ia uite un desen frumos

http://magazine.artstation.com/......ct2208.jpg

cele de acest gen chiar valoreaza ceva :
https://www.google.ro/......ps?/search

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Ca sa realizezi asa ceva iti trebuie un program 3d precum 3dsmax sa le poti randa (artistic). Daca esti expert il faci direct in 2d in photoshop, cunosc oameni care cu tableta grafica reusesc direct in photoshop niste desene exceptionale. Eu zic ca faza cu 3d render e o fraiereala pentru artisti, practic calculatorul deseneaza in locul tau xD asta e tehnologia, ajuta mult ce sa zic big grin

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Si cum faci bani din ele? le pui gratis pe google la rezolutie 1600 hd (ca oameni sa le aiba wallpaper) iar daca le place vor vrea sa faca fototapet din ele. Pentru asta le trebuie in format 12000x8000 sau mai mare, care bineinteles il vinzi pe bani. Sa scoti o asa rezolutie in render s-a procesoru si 3 luni lol. Sa nu mai vorbim ca la fotoshop ii trebuie 24gb ram macar, ca sa salveze un asa jpeg mare.

| Bula a răspuns (pentru DryIce):

Tu numai pe/cu calculator poti sa te gandesti?
Desenarea inseamna "din mana", cu creion /grafit etc, nu cu mouse sau pe touchpad tongue
Data viitoare vei si manca ce s-a gatit in bucatarie 3D, cu imprimanta tot 3D?
Sincer, mi e mila de tine...

| DryIce a răspuns (pentru Bula):

Multumesc ca ti-e mila de mine, si mie de tine. uite asa suntem ca fratii, ne e mila unu de altul ^_^

| Ciobanu_Stef_1979 explică:

Va rog sa imi dati mai multe idei!