Întrebare recomandată | AlexXx90 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un caine de paza de talie mare. Eu m-am gandit sa imi iau unul dintre aceste rase :
-Dog Argentinian
-Cane Croso
-Ciobanesc Caucazian
-Ciobanesc de Asia Centrala
Ce imi recomandati? big grin

17 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Daca il iei strict pentru paza si vrei sa fie rau (in sensul bun al cuvntului) cel mai indicat este Rottweiler-ul, care este printre cele mai agresive rase de caini. Ciobanescul german este supraestimat iar dintre cei romanesti as merge pe Ciobanescul Corb.

| RainmakerX a răspuns:

Acum nu stiu ceilalti caini dar stiu pe cineva cu un Ciobanesc Caucazian... foarte bun cainele, nu numai ca apara dar este si un partener de joaca excelent foarte loial. (Acum toti cainii sunt asa...tu decizi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu am o femela de 2 ani jumatate, rottweiler si puiul sau, mascul, de 4 luni. Sunt extrem de multumita. Sunt foarte simtitori, gelosi si inteligenti. Daca iti iei un rottweiler trebuie sa il cumperi de mic pentru ca el sa se ataseze foarte mult de tine, avand in vedere faptul ca nu isi uita primul stapan. Trebuie sa vorbesti clar cu ei, sa ii educi. Il poti dresa acasa, invatandu-l trucuri de baza: "sezi, culcat, in cusca, ataca". Sunt caini foarte buni. Isi stiu "raza" de actiune, latra atunci cand cineva se apropie de curte. nu oricand. Sunt energici DAR foarte sensibili. Trebuie sa vizitezi medicul veterinar mereu cand apare vreun semn de boala. Sunt foarte sensibili la parvoviroza. trebuiesc efectuate vaccinuri. Treaba asta iti va fi explicata de doctorul veterinar.

| WarriorCat a răspuns:

Eu îți recomand un Ciobănesc German.

| DeliaDelyDede a răspuns:

Nu iti recomand Ciobanesti, =]]].
1. Alearga foarte muult, au multa energie si daca nu ai timp sa-i plimbi
Eu ti-as recomanda un catel tare dragut e de talie medie se cheama Bull Terrier
1 sunt foarte familisti
2 sunt foarte prietenosi cu familia
3 sunt buni pentru copii
4 daca cineva intra in casa(strain, hot) il musca si nu ii da drumul pana ce nu ii rupe o mana sau un picior =]]
5 cu copiii mici se adapteaza foarte bine, deci verisoara mea il tragea de urechi, il nenorocea si el nu facea nimic. =]]]
6 nu necesita multa ingrijire la blana deoarece au blana scurta
7 nu sunt hiperactivi =]]
8 nu trebuie neaparat sa ii scoti la plimbare cate 4 ore pe zi ca la Ciobanesc ca nu prea le place sa alerge
Succes! Sper sa te fi sfatuit binewinking Sper sa-l alegi. Funda?

| AlexXx90 explică (pentru DeliaDelyDede):

Nu prea imi place Bull Terrierul, in special formatul botului si ca e de talie mica. M-ai mult imi place Amstafful decat Bull Terrier.
Eu am o mini ferma pe vreo 50 de arii si vreau 2 caini de paza sa ii las liberi peste noapte.

| AlexXx90 explică:

Ciobanesc German am mai avut..Acum vreau o alta rasa big grin. Ce imi recomenda-ti dintre rasele ce le-am scris eu mai sus?

| AlexXx90 explică:

Ce parere aveti despre aceste 2 rase din video? www.youtube.com/watch?v=oITRrW5PO9c

| Preda_Radu_1975 a răspuns:

Ciobanescul German ar fi o alegere buna.

| Sânzyutstsa a răspuns:

Ciobanesc german. O femela e foarte rea si pazeste bine.

| iRachiu a răspuns:

Salut! Eu am de un an un Ciobanesc de Bucovina happy Este foarte bun pentru paza si protectie, dar necesita hrana direct proportional cu varsta ajungand sa aiba 80 kg

| madalyn1995 a răspuns:

Toti sunt buni dar mie imi plac mai mult cainiI din rasa: Cane Croso, Ciobanesc German si Rottweiler

| Alexandrudmn a răspuns:

Iti recomand un rottweiler sunt masivi si se dreseaza foarte bine pentru paza

| MeowYou a răspuns:

Ciobanescul German.

| nestemata a răspuns:

Eu as zice ca un caine bun de paza ar fi un doberman!

| welikeit1234 a răspuns:

Eu am Cane Corso cu Presa Canario. este masiv si protector, se dreseaza usor si e atasat de stapani.nu trebuie facuta prea multa agresivitate din cauza rasei. singurul inconvenient ar fi faptul ca mananca destul de mult, iar daca ai copii ii poate lovi fara sa vrea din cauza conformatiei. bafta!

| Adrian_Ninel_1982 a răspuns:

Ce ciine de paza sa imi iau bulterierr e bun