| Saskesai a întrebat:

Astăzi mi-am sterilizat pisica și când a ajuns acasă după câteva ore de dormit i-am pus gulerul pentru a nu se linge la operație. Dar ea nu accepta gulerul, zici ca ar avea o punga pe cap, se tot da inapoi și face mișcări bruște sa îl dea jos și mi-e frica sa nu deschidă operația. Se va obișnui sau nu? Va rog sa răspundeți serios, mulțumesc!

8 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Lasa gulerasul acolo, dupa 2-3 zile se mai obisnuieste cu el... Si il mentii pus cat a zis medicul, a facut si el o facultate de profil, mai stie ce vorbeste.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasă o sa se lingă la operatie, asa grabeste vindecarea, limba ei are anticorpi care ajuta la vindecare, nu o mai chinuii cu guler ca si asa o doare operatia, cine ti a zis sa i pui guler, ce rasă este pisica? Este fată? Sau motan.

| Saskesai explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pisica e luată de pe strada, însuși veterinarul mi-a recomandat sa ii pun guler. Dacă se linge acolo poate sa își scoată atele, mie mai îmi este frica de Mișcările bruște pe care le face...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saskesai):

Nu te lua după veterinar, pisica este un animal inteligent, nu o sa i si scoată ațele. Lasa o ca stie ea ce face, si punîndu i guler o chinui.

| alina2k18 a răspuns:

Asculta de veterinar si lasa-i guleru acolo, e normal sa fie dezorientata si sa nu ii placa cu guleras si sa incearca sa il scoata. Plus o sa vezi ca se si loveste in el pe langa usi ca nah nu vede in parti cum ar veni.
Cam dupa 24 ore o sa fie mai calma.
Am avut si eu asa motanu dar al meu fiind slabanog deja in a 4 zi reusise sa fie f mobil si deja se lingea la... laughing deci era degeaba gulerasuwinking veterinaru imi zisese 7 zile cu guler, l-am dat jos in ziua 4 dar la motanei nu e ca la pisicute, au o incizie extra mica ce se vindeca repede, pisicutele au mai mare fiind pe burtica.

| ancaval a răspuns:

Lasă gulerul acolo. Și fă-i niște poze mișto laughing
Are un rol, nu degeaba ți-o zis veterinarul, să-l pui. Păi omul vorbește degeaba? După ce ai mai mers la el?
Saliva o fii ea bună, dar și dinții? Se mișcă la rană, se tăvălește, se murdărește și se infectează. Hallllo!

| Saskesai explică (pentru ancaval):

Asta zic și eu, doar ca acum se mișcă foarte mult nu sta intr-un loc ce pot sa ii fac? Sau nu e o problema?

| ancaval a răspuns (pentru Saskesai):

Normal să fie panicată, pentru că nu știe ce se întâmplă. Distrage-i atenția până se obișnuiește. E ca un dresaj.