| florinpaula a întrebat:

Azi mi-am sterilizat pisica credeti ca am facut bine? Astept sfaturi, va rog! dau fundita.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Oricum ai scapat de mierlaturile lungi, cu toate acum sterlizata trebuie sa ai mare grija in alimentatia ei. Nu se recomanda pestele din cauza ca poate mai rapid (decat inaintea sterilizarii) sa aiba probleme cu rinichii, sa faca pietre ori probleme la ovare. Consulta medicul veterinar pentru hrana pe care trebuie sa i-o dai.

Am avut motan pe care l-am castrat la 11 luni, pe vremea aceea nu erau atat de multe informatii necesare pentru hrana de dupa operatie. Inaintand in varsta, a avut probleme cu pietrele de la rinichi.

| florinpaula explică (pentru MihaelaDart):

Cum probleme la ovare daca i le-a scos? Si am auzit ca doar motani fac pietre la rinichii, acum nu stiu sigur ce sa spun, inca mai astept sfaturi despre alimentatie si operatie. Multumesc anticipat

| MihaelaDart a răspuns (pentru florinpaula):

Nu numai motanii fac, ci si pisicile.
Pisica matusii mele a fost sterilizata si dupa 5-6 ani a facut chisturi cancerosi la sani. Au urmat citostatice, tratatmente, desi a murit cand stia ca trebuie sa mearga la medic, de frica i-a murit in bratele matusii mele in drum spre veterinar.

De la o varsta frageda mereu am avut pisici in casa.

Cand am zis ca pot face probleme si la ovare, am mentionat de motanul meu!

| piti77 a răspuns:

Uite, citeste articolul asta si o sa te linistesti.
http://www.animalutze.com/articole/sterilizare-pisici.php

| Rony23 a răspuns:

Viata ei va decurge normal, nu ai de ce sa te sperii

Răspuns utilizator avertizat