| MihaiNicu23 a întrebat:

Am o catea dalmatiana in varsta de un an, ar trebui sa ii cumpar ca pereche un catel dalmatian sau si un ciobanesc german ar fi bun?
Eu stau la casa si se plictiseste singura, cand o scot prin parcuri se joaca cu alti caini.

Răspuns Câştigător
| simplegirl2 a răspuns:

E Mai bine sa fie Dalmatian mascul Daca vrei niste pui frumosi de dalmatieni

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Clar dalmatian din aceeasi rasa. Imi aduc aminte de o colega avea o corcitura de caine intre Dalmatian si Rottweiler laughing... corpul de Rottweiler, iar botul, picioarele si culoarea de dalmatian laughing

| gelu1970 a răspuns:

Nu trebuie sa ii cumperi neaparat o pereche. Presupun ca vrei sa faca pui pe care apoi sa ii vinzi. E pacat deoarece asa incurajezi reproductia pentru vanzare, timp in care o multime de animale, ponderea mare fiind cainii, mor de foame, altii batuti sau gazati. Sunt destule vietati fara stapani. Nu incuraja asa ceva. Cateaua ta o poti castra si sa aiba o viata normala. Banii se pot castiga in alte feluri.
Bafta Mihai.

| MihaiNicu23 explică (pentru gelu1970):

Faza e ca stau la casa si e destul de plictisita singura, nu e la fel ca atunci cand o scot sa se plimbe in parc, se joaca foarte mult cu alti caini acolo, acasa ne are decat pe noi.

| gelu1970 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

E de inteles. Eu cred ca un mascul din aceeasi rasa e cel mai indicat. Daca tot vrei sa cumperi. Cand o sa aiba pui si o sa vada ca ii iei nu cred ca o sa se simta nemaipomenit. Cumpara-i o pereche dar alege sa ii castrezi. Pe ambii. Nu ii privezi de necesitati, vor avea o viata frumoasa si nu le vei lua puii.
Nu tiu daca ma intelegi. Insa eu sunt pentru a adopta un necuvantator inainte sa fie sacrificat. Si partea cea mai cruda e ca sunt inconstienti ce cumpara sau adopta si dupa ce se plictisesc de ei ii abandoneaza. Si sunt multi nenorociti de acest tip. Tu oricum vei alege calea ce o doresti.

| PainTech a răspuns:

Daca esti de acord ca puiul sa fie o corcitura, poti incerca si cu ciobanesc.

| simplegirl2 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i gasesti perechea. oricine ar vrea pana la urma nu?!happy

| alexandruanghel a răspuns:

Eu as opta pentru ciobanesc german. Ciobanescul german se intelege cu majoritatea cainilor daca este educat corepunzator. Si 100 % vor fi ce mai buni prieteni.