| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Catelusul meu cred ca are raie.In zona gatului nu mai are par, si am observat ca nici la coada nu mai are asa mult.Initial am crezut ca e de la curelusa, dar curelusa nu e atat de jos incat sa ii cada parul.Pe piele se vad niste bubite mici, rosii cu putin sange.Cred ca e raie,nu? Faza e ca am observat ca si catelusa are par lipsa tot in zona gatului, doar ca nu are bubite si nu e atat de mult loc fara par.Intrebarea e,cu ce ii pot da catelusului? Mi-e teama sa nu se intample ceva.
Apropo,am pus mana pe acea zona, raia se transmite?
Multumescbig grin.

Răspuns Câştigător
| julika83 a răspuns:

Fugi cu el la veterinar! Repede! La caine evolueaza mai multe tipuri de raie si anume:
Raia demodecica - se ia de la caine bolnav la caine sanatos, se ia de la mama la pui si se ia inclusiv de la caine la om.
Raia sarcoptica - se transmite de la caine la caine, sau la om, chiar si la alte specii de animale.
Cheiletieloza - raie ce evolueaza cu aspect de matreata in regiunea dorso-lombara si toracala, nu foarte grava; se transmite intre caini, la om, iepure si pisica.
Raia auriculara, sau otodectoza... localizata strict in conductul auditiv extern / intern.
Asadar, dintre toate cele 4 rai prezente la caine, demodecia este cea mai grava, supranumita si "cancerul alb"...in anumite stari de imunosupresie, poate produce chiar moartea cainelui. Tratamentul acesteia este destul de complex, iar reusita lui, din prima este de dorit....reaparitia bolii poate duce la cronicizare pana la ramanerea fara nici unui fir de par. Deci fugi la veterinar!

10 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Depinde ce tip de raie e, da mai fata..De ce ti-ai luat caini daca nu esti in stare sa ii duci la veterinar?

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Pff,pentru ca iubesc animalele in special cainii.Normal ca il duc la veterinar, nu stiu de ce ai aparut tu aici sa ma critici.winking
Ieri am vazut bubitele, ma gandeam ca e de la curelusawinking.Nu mai critica oamenii daca nu stii intreaga lor povestewinking.

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Hai ma lasi, daca chiar era asa ii duceai direct la veterinar numai stateai sa scrii, cum o faci chiar acum!
Stai si pierzi vremea aiurea.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Si ce!? Ce te deranjeaza? Am cerut parerea, poate ca unora li s-a mai intamplat, si imi dadeau sfaturi.
Comentezi aiurea.oh go on
Daca esti bun numai sa critici, nu iti e locul aici!

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Pai ma deranjeaza deoarece cateii aia sunt neglijati!

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Nu sunt neglijatiwinking,stai tu linistit. Daca nu eram in stare sa ii cresc pana la varsta pe care o au, nu ii mai luam.oh go on
Stai fara grija, daca nu am mers direct la veterniar, nu inseamna ca nu ii iubesc si ca nu am grija de ei.Dar, oricum romanul asa iti sare la gatoh go on.Pfff

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Probabil,dar nu sunt de nationalitate romanawinking

| PamfleticaTotHellenne a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Atunci,ai imprumutat acest"obicei".

| Kathhy23 a răspuns:

Du cainele la veterinar.

| Maddalinaa a răspuns:

Doctorul veternirar iti va spune mai multe..nu mai pune mana poate o sa te infectezi sau o sa ai vreo infectie.