| Vuducel a întrebat:

big hug
Vreau sa-mi iau o chinchilla sau un purcelus de guinea. Dar nu sunt hotarat 100% ce sa`mi iau.
Daca ati vrea sa`mi dati un sfat cu avantaje si dezavantajepuppy dog eyes

Cel mai convingator raspuns Fundabig grin

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AmericanStaffordshireTerrier a răspuns:

Chinchilla
Chinchilla nu suportă prezenţa altor animale în jur, este foarte curios şi roade tot ce îi stă în cale.
Creşterea lui nu este foarte costisitoare deoarece nu necesită spaţii largi, iar animalul este foarte rezistent şi puţin pretenţios.
rincipalele nutreţuri care intră în hrana mamiferului sunt fânul, concentratele, masa verde şi suculentele. Deşi este un animal de talie mică, tubul său digestiv măsoară 300 de mm
De recomandat este achiziţionarea unui exemplar tânăr, în vârstă de circa 2-4 luni, pentru ca acesta să se poată obişnui cu stăpânul şi cu noul cămin. Pentru achiziţionarea mai multor exemplare este bine de ştiut că masculii nu se înţeleg foarte bine, decât dacă sunt crescuţi împreună. Aceeaşi situaţie se constată şi în cazul femelelor, însă acestea nu prezintă instincte de teritorialitate atât de dezvoltate ca masculii.
Este un animal de talie mică şi nu măsoară mai mult de 25-30 cm, având o greutate medie, la maturitate, de 400-600 grame.

Porcusor de Guineea
Necesita hrana vegetala cu un continut mai scazut de proteine, si mai bogat in fibre, continutul inalt de fibre fiind un element esential in dieta lui
In genele acestor mici mamifere dragalase a ramas intiparit instinctul sociabil, varianta domestica prefera si ea viata in grup
Pana si porcusorii tinuti in custi separate, dar asezate in imediata vecinatate se simt mai bine decat cei singuratici,
Relatia reciproca (interactiunea) are un efect pozitiv asupra sanatatii lor, se pot mirosi reciproc, cu sunetele lor specifice pot comunica unul cu altul avand un limbaj propriu exprimat si cu ajutorul diferitelor miscari ale corpului. Toate acestea intensifica starea lor emotionala;
Flora intestinala este sensibila, diferiti factori, cum ar fi stresul, dieta necorespunzatoare, tulburari digestive, tratament cu antibiotice, diferite toxine, infectii bacteriene, virotice, micotice sau cele cauzate de protozoare pot avea ca efect scaderea numarului bacteriilor intestinale protectoare, ducand la degradarea florei endogene.

Concluzie: Chinchilla nu este o fire pretentioasa, ba chiar nu necesita o ingrijire amanuntita. Hrana este accesibila ca si in cazul Porcusorului dar emotional chinchilla sta foarte bine, nu are nevoia unui om sau alt animal in preajma. Ca pret, este destul de scump dar foarte usor de intretinut.

Porcul de Guineea este prietenos sentimental sensibil si foarte iubitor, daca nu ai timp de el cel putin 8 ore pe zi, faci o greseala in alegerea lui. Intra in depresii, are stari de moleseala si piere pofta de mancare. Desi este un animal foarte popular si ieftin este foarte pretentios, ar trebui achizitionarea cel putin a doua exemplare, preferabil mascul si femela sau daca nu se poate, masculi.

Succes

1 răspuns:
| Ramo03 a răspuns:

Am o prietena care a avut porc de guineea si spunea ca mirosea toata casa oribil.
Altcineva mi-a spus ca i-a ros niste fire de la frigider si acelasi lucru cu mirositul urat.
Chinchilla din punctul meu de vedere sunt mult mai draguti, dar nu stiu nimic despre miros si ros, dar cum sunt tot rozatoare presupun ca nu este mare diferenta.