| claudica2703 a întrebat:

Dau funda! Am gasit acum 1 an in fata blocului o pisica si o mai iau cand si cand in casa. Dar pentru ca e foarte cuminte si bine crescuta, as vrea sa o iau in casa de tot. As vrea sa stiu cam cat costa sa-i fac toate cele necesare adica control, deparazitare, sterilizare etc. vreau raspunsuri de la cei care au trecut prin asta, nu asa din auzite sau pareri. Va rog! Pe mine ma intereseaza in special in Galati dar ca informatie, o suma orientativa, daca stie cineva chiar si din alt judet e ok. Multumesc mult de tot si raspunsul cel mai concret prineste funda :*

Răspuns Câştigător
| zuzualina a răspuns:

Deparazitat+primele vaccinuri+sterilizare(pretul depinde de cabinet)+carnet de sanatate=100-150-200 maxim deoarece depinde de pretul pe care il cere veterinarul.

Pisicile sunt in majoritate curate dar si curioase. De aceea nu se stie cu ce pot intra in contact.
Deparazitarea se face la 2-3 luni. Doza de administrare depinde de medicament. Administrarea lui: cu o bucaţica de mancare in care ai pus pastiluta... daca nu, direct în gat laughing sau dizolvi cu 1-1, 5-2 ml apa intr-o seringa si i-o administrezi. Asta dupa ce ai calmat-o ca sa nu se agite.

5 răspunsuri:
| MaryyraM a răspuns:

Pai... depinde de pisica. daca merita "sa investesti" in ea. vaccinurile sunt destul de scumpe... cel putin la mine in oras (Piatra Neamt).De exemplu primul vaccin pentru deparazitare m-a costat in jur de 20 lei, iar preturile cresc la fiecare vaccin, plus ca trebuie sa ii faci carnet de sanatate si pastile si alea alea.Adica na, daca pisica e cuminte, jucausa si o iubesti, meritawinking

| zuzualina a răspuns:

E pe naiba... la cate pisici am eu... cheltuiam 1000 lei laughing

Must need: deparazitare si daca vrei si sterilizare. Cat despre vaccinuri, mi-a spus veterinarul ca se pot face si la 2 ani. Asta depinde si cu ce intra in contact ( lucruri infectate, pisici bolnave...)

| claudica2703 explică (pentru zuzualina):

Este foarte curata desi sta afara! Nici macar carne cruda nu mananca si sta numai pe banca in fata blocului si doarme. Deci chestiile de baza cam cat pot costa?

| claudica2703 explică (pentru zuzualina):

Multumesc! :*

| zuzualina a răspuns (pentru claudica2703):

Deparazitat+primele vaccinuri+sterilizare(pretul depinde de cabinet)+carnet de sanatate=100-150-200 maxim deoarece depinde de pretul pe care il cere veterinarul.

Pisicile sunt in majoritate curate dar si curioase. De aceea nu se stie cu ce pot intra in contact.
Deparazitarea se face la 2-3 luni. Doza de administrare depinde de medicament. Administrarea lui: cu o bucaţica de mancare in care ai pus pastiluta... daca nu, direct în gat laughing sau dizolvi cu 1-1, 5-2 ml apa intr-o seringa si i-o administrezi. Asta dupa ce ai calmat-o ca sa nu se agite.

| AfroBelgianu a răspuns:

Salut, claudica

Te va duce undeva pe la 100 - 400 de lei. In Galati, personal nu stiu cat este( asa-i in Buzau).

O zi buna, Afrobelgianu.