| TheMusicBoy a întrebat:

Deci am un mascul boxer, are aproape 11 ani, iar eu vreau sa il imperechez. Parintii mei tot amana faza cu imperecheatul de doi ani, iar alta problema este ca nu ii gasesc partenera. Daca sunteti din Oradea sau daca cunoasteti pe cineva din Oradea care are boxerita de peste 2 ani va rog frumos sa imi scrieti in privat. Iar a doua intrebare este cum as putea sa imi conving parintii sa imperecheze cainele?

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Exista siteul "Împerechere câini", unde poți da un simplu anunț. Cât și alte siteuri de acest gen. Scrii câteva cuvinte frumoase despre câine și atașezi o poză cu el. De preferat ar fi să nu-i deconspiri vârsta reală, fiindcă îi diminuezi șansele de a-și găsi o parteneră.
Ai greșit, trebuia să iei mai repede această hotărâre, când câinele era mai tinerel. Abia acum, te-ai trezit și tu, că vrei să-l faci tătic la 11 ani.
Cum ai putea să-ți convingi părinții?! Spune-le că partenera lui va fi gravidă, nu el. ))

| TheMusicBoy explică (pentru floresdemayo):

Pai eu am vrut de mai de mult timp. Parintii mei sunt foarte incapatanati, si pentru varsta lui arata ca unul de vreo 5-6 ani. Uneori pe strada lumea zice ca are 3 ani

| floresdemayo a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Din ce citesc, observ că ei nu vor să mai aibă câini. S-au săturat/plictisit, poate că au obosit să aibă această responsabilitate. Sunt convinși că vei dori să păstrezi un pui de-al lui, acesta e singurul motiv pentru care se opun să-ți împlinească dorința. În caz contrar, nu i-ar deranja că vrei să-l dai la montă.
Ce să zic, insistă, insistă, insistă zilnic. Poate că, în final, îi vei convinge. E păcat să nu ai un pui de la el, mai ales daca e un exemplar frumos. Când cel actual, la un moment dat, nu va mai fi, puiul o să-ți amintească de el. Ai să vezi, va fi o alinare.
Până atunci, sunt convinsă că e mai greu să-i găsești o parteneră, decât să-ți convingi părinții.

| TheMusicBoy explică (pentru floresdemayo):

Stiu ca imi va fi ca o alinare, fiind ca el este puiul altui caine care l-am avut cand eram mic, plus ca ei vor pui de la el ca e un fel de "traditie" sa avem de la fiecare caine cate un pui.

| floresdemayo a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Dacă spui că "ei vor pui de la el, că e un fel de traditie", tocmai bine! Ce altceva te opreste?
Caută-i gagică și fă-ți câinele fericit!

| TheMusicBoy explică (pentru floresdemayo):

Am cautat pe site-ul care mi l-ati zis si am gasit niciun rezultat...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ti-am zis să publici un anunț, iar cine e interesat te va contacta telefonic...

| TheMusicBoy explică (pentru floresdemayo):

Oricum nubare de ce sa ma mai strofoc... parintii mei zic ca il pot imperechea si peste 5 ani...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Are deja 11 ani, iar părintii tăi vor să mai aștepte încă 5 ani ca să-l dea la împerecheat? Unde, pe lumea cealaltă?
Esti cam naiv, chiar nu îți dai seama că te duc cu zăhărelul/te amăgesc?

| TheMusicBoy explică (pentru floresdemayo):

Ba da, doar ca ma refeream ca in cinci ani pot sa il imperecheze, cq ei zic ca ii vioi si ca o sa aiba grija de el sa traiasca mai mult

| Pufy12 a răspuns:

Spunandu-le ca poti face o afacere din asta. De fiecare data cand iti dai cainele la monta poti lua bani de la propietarul respectiv. Sau poti lua o femela de la acesta in schimbul banilor si puii pe care ii va face cand va fi matura ii poti vinde.

| TheMusicBoy explică (pentru Pufy12):

Nu sunt genul. Eu vreau sa iau un singur pui de boxer care va fi un mascul

| Pufy12 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Pai asa e normal sa nu accepte. Sunt.multe cheltuieli in plus.