| NaomyTommy a întrebat:

Doresc sa imi iau un puiut de amstaff, in mare parte stiu de ce are nevoie sa ii pot oferii, eu stau la apartament spuneti-mi va rog cum sa il educ sa nu imi roada si sa nu isi faca nevoile in casa? Si tot ce trebuie sa stiu despre ei vaccin si toate cele...
Multumesc

6 răspunsuri:
| Cancerigen a răspuns:

Salut!

Cam ce-ti trebuie pentru dresare ai aici: http://www.acasatv.ro/......impli.html & http://www.zooland.ro/......r-loc-3268

Microciparea + inregistrarea R.E.C.S. + carnet seriat te vor duce cam la 150 RON.

E nevoie de 3 sau 4 vaccinuri + inaintea lor trebuie deparazitarea interna si externa. In total te va costa cam 250 RON (tinand cont ca nu se fac toate odata si in decurs de 2 luni cam asa)

De preferat daca il cumperi de la cineva ar fi recomandat sa aiba deja vaccinurile facute + restul (sa nu te trezesti ulterior ca ai dat banii pe un catelus bolnavior) si sa-ti ramana de luat decat o zgarda/ham, 2-3 castroane pentru mancare si apa, jucarii, niste pampersi si probabil un culcus (asta daca nu-l improvizezi tu din haine/paturi).

Sper sa ai grija de puisor si sa-i oferi macar jumatate din afectiunea pe care ti-o va arata el/ea. O seara buna!

| westie21 a răspuns:

Nu ai voie sa il scoti din casa decat la 2 saptamani dupa al treilea vaccin deci iti recomand sa l cumperi atunci cand le are deja facute pe toate 3. Poti creste un amstff si in apartament. Eu am vandut o catelusa care traieste in apartament. dar trebuie sa o scoti in fiecarei zi de 2 3 4 ori pe zi afara. Nu ai ce sa faci cu rosul. Va roade pana creste. Nu exista alta solutie decat s stai cu el tot timpul. Asa ca nu ti lua dac n ai timp. Nevoile o sa si le tot fac ain casa pana pe la 4 5 6 lun i cand o sa invete sa faca numai afara.

| NaomyTommy explică (pentru westie21):

Multumesc tuturor, o sa imi cumpar unul saptamana viitoare o sa incerc sa ii ofer totul sa nu pateasca ceva

| DeeJayNo1 a răspuns:

Trebuie sa ii faci 4 vaccinuri..cate unul la 2 saptamani, la microcipare trebuie sa fie si mama puiului...nu stiu cum e in Romania dar asa mi-a cerut mie in Italia.

| westie21 a răspuns (pentru DeeJayNo1):

Care 4 vaccinuri?

| DeeJayNo1 a răspuns (pentru westie21):

Mie mi-a facut 4...asa e in Italia cred