| beautifulkiss a întrebat:

Buna TPU eu sunt din Bucuresti si stau la bloc.
Eu mereu mi-am dorit un animalut de casa:catel, pisica, papagal, iepuras orice.Am un porcusor de guineea si o colega de-a mea are un bichon havanez si e chiar foarte frumos.
Parintii mei nu mi-au luat unul pentru ca lasa par, trebuie scos afara etc.
As dori sa stiu:
Imi puteti spune ce caini sunt potriviti pentru apartament?
Eu ador in special rasele medii/mari, dar fiindca spatiul nu este foarte mare bietul animal ar fi inghesuit si nu ar avea suficienta libertate si de aceea as dori niste rase pentru apartament care sa nu lase foarte mult par si sa nu fie mari.
Va multumesc din suflet pentru ca a-ti citit intrebarea si astept cat mai multe raspunsuri.
Multumesc anticipatwinking

9 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Hey sa stii ca acei bichoni nu lasa par in casa daca ii piepteni si aceia sunt catelusi de apartament

| Șttefania a răspuns:

Probabil ca nu vrei sa dai sute de euro pe el\ea. Eu stau la apartament si am un cocker spaniel. Poate zici ca nu e pentru apartament pentru ca se face mare. Este de talie medie si este pentru apartament. Catelul meu are 3 luni si nu prea mai face treaba mare in casa. Sunt niste caini foarte destepti si afectuosi.
Edd vai de capu' tau. bullmastiff, rottweiler, cane corso, amstaff, ciobanesc astia sunt caini pentru baieti.Bichon, pechinez, chihuahua sunt pentru fete. Eu chiar ti-as recomanda un Cocker Spaniel. Sunt foarte destepti si frumosi si iubitori si nici nu costa mult, dar ti-as recomanda sa adopti un cainebig grin
Succes

| noktambul a răspuns:

Chihuahua cu par scurt sau un Westie ( West Highland White Terrier, pe numele complet). Cel mai usor de intretinut este chihuahua, pentru ca nu trebuie scos zilnic la plimbare. Treburile si le poate face intr-o tava pentru pisici (litiera se numeste) in balcon. Fiind mititel, nu va "produce" mult! Este extrem de atasat stapanului, pana la exagerare uneori.Nu necesita dresaj.Traieste 15-18 ani. Westie este mai dragalas, afectuos cu toti cei din casa, nu numai cu stapanul. Este un caine foarte activ (ca toti terrierii), de aceea este obligatoriu sa il scoti la plimbare si joaca cel putin odata pe zi. Trebuie periat de 2-3 ori pe saptamana si tuns odata la aprox.3 luni. Traieste 12-15 ani.

| ViLLy_4289 a răspuns:

Un Yorkshire Terrier ar fi o alegere idealahappy nu lasa par si intr-o saptamana a invatat sa faca pe scutecelbig grin e foarte destept si ascultatorbig grin eu sunt mandru de al meu.numai ca ei costa cam mult.eu am dat pe al meu 250 de euro.si acesta e un pret rezonabil! multa bafta si sa ne zici si noua ce ai alesbig grin

| Edd_4925 a răspuns:

@ RingDing...da. Sunt baiat si sincer nu m-as opri sa iti "admir" pechinezul
@ beautifulkiss. bullmastiff, rottweiler, cane corso, amstaff, ciobanesc, astia sunt caini.
bichon, pechinez, chiuaua, astia sunt rozatoare.
parerea mea e ca daca intr-adevar vrei un animal interesant, dar nu ai spatiu, iti iei mai bine o iguana. nu face altceva decat sa stea, dar cel putin nu trebuie plimbata, nu o calci pe cap prin casa pentru ca nu o vezi si nu are moaca asa urata.

| Seiran a răspuns:

Saluut~!
Din cate stiu eu,cel mai practic caine pentru cei care stau la bloc este si-tzu,fiindca nu lasa par deloc, si e mic ca marime.
Ar mai fi si pichinezul.Ti-l recomand mai ales, fiindca am eu si sunt foarte mandra de el.Nu lasa par,e destept, simpatic si iubitor, plus ca se opresc copiii [si baietihee hee ] pe strada ca sa il admire ˆˆ.

| beautifulkiss explică:

Imi cer scuze nu m-am exprimat corect ca se poate intelege altcevatonguearintii mei nu mi-au luat un catel pentru ca lasa par, trebuie scos afara etc.

| SashaPieterse a răspuns:

Pai,un chiuaua ar fi potrivit.

| AndreeasFuckingDonutt a răspuns:

Pff. edd. se vede ce mult tii la animale puppy dog eyes. Hai frate. daca nu iti convine nu mai comenta. [P.S: nu o sa primesti fundita -> fii sigur] si. beautifulkiss-> ti.as recomanda Westie Terrier. adka. am eu de 5 ani de zile si nu am gasit deloc parpuppy dog eyes. Este si foarte frumos catelu` deci. pana la urma alegi ce vrei :3.