| anonim_4396 a întrebat:

TPU!
Funditaa!
Am un Bichon Havanez de 2 luni. Maine (vineri) ii facem ultimul vaccin. Ieri am fost cu el pe strada (in brate). M-am plimbat cu el si m-a insotit si o prietena. Si-a luat si ea in brate bichonul ei de 2 ani. Cainii au stat la distanta de 10 cm. Aproximativ. Cainele meu se poate imbolnavii? Nu s-au atins nici un moment. Imi e frica sa nu se imbolnaveasca! Raspuns Irgent plizz

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Iti faci atatea griji pentru ce?
Crezi ca prietena ta nu are grija de bichonul ei ca si cum ai grija tu de el?
Sigur ca nu are nimic in locul tau eu i-as fi lasat sa se miroase unul de celalalt.Cum crezi ca se simte catelul tau cand il ti izolat de toata lumea?
Nu il mai dadaci atata ca chiar daca e bichon nu se imbolnaveste mai repede decat alti caini mai ales cum ii faci si vaccinuri.Doar sa nu se joace cu cainii vagabonzi care umbla pe strada si au microbo.Catei cu stapan si care crezi ca isi ingrijesc catei bine poti sa il lasi pe al tau sa se joace un mic cu el mai ales cum a fost cel al prietenei tale!
Succes si cere mai multe sfaturi de la medicul veterinar.

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca bichon-ul ei e vaccinat la zi atunci nu prea sunt sanse sa se imbolnaveasca. Dar nu inteleg de ce risti pentru inca, cateva zil? Care e satisfactia ca te plimbi cu el in brate? Alceva e cand se joaca cu alti caini, alearga sau exploreaza tot.

| Gabriel643 a răspuns:

Daca e bolnav cainele prietenei tale, Nu, vaccinul este facut sai protejeje pe caini,

| Ghica_Sebastian_1992 a răspuns:

Nu are cum sa se imbolnaveasca.

| Alecs19 a răspuns:

Nu are de ce sa se imbolnaveasca. Si eu am bichon si am facut al fel. Acum al meu are 3 ani si e sanatos tun.