| anonim_4396 a întrebat:

Ieri a primit sora mea de Craciun de la o colega o broasca testoasa. Cand am ajuns acasa totul era ok, numai ca era obosita si a adormit, insa de azi-dimineata nu mai deschide ochii si cand am pus-o in apa calda nu se trezeste si inoata. Mentionez ca inainte sa o aducem acasa am mers prin frig si oricat am protejat-o este posibil ca aerul rece sa o determine sa intre intr-o perioada de hibernare?

10 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Du-te la medicul veterinar. Funda?

| gabi13579 a răspuns:

Exact cum ai zis ea va intra in hibernare dar sa stii ca ea ar trebui sa aiba facute deja rezerve de mancare, iar daca nu are sa stii ca sansele de supravietuire sunt mici. nu vreau sa te supar dar asa mi s-a intamplat si mie si vreau sa te avertizez

| CuteMe a răspuns (pentru gabi13579):

Si ar tb sa o tin in apa sau pe uscat in aceasta perioada?

| gabi13579 a răspuns (pentru CuteMe):

Poti sa o misti din cand in cand usor prin apa pentru a nu se deshidrata dar in rest poate sta pe uscat

| CuteMe a răspuns (pentru gabi13579):

Multumesc!

| AdyHytPower a răspuns:

Ar avea nevoie de o consultatie la veterinar, nimeni de aici nu poate sa iti spuna ce are broscuta ta pentru. ca ar trebui vazuta de un specialist

| CuteMe a răspuns:

Bine

| Dragosh15 a răspuns (pentru CuteMe):

O broasca testoasa care este tinuta in casa nu are cum sa intre in hibernare va spun din proprie experienta(am testoase de 6 ani)Este necesar sa ai in apa un incalzitor si un spatiu unde sa iasa sa se usuce! Daca broasca nu mai misca este posibil ca ea sa fi facut o viroza(se intampla foarte des)si sa fi murit! O te sfatuiesc sa mergi la un veterinar! Cum am mai zis in hibernare intra numa daca o ti afara in frig dar si atunci cand sunt tinute afara testoasele se ingroapa in nisip(pamant) sau pe fundul apei. Sper sa nu fie ceva grav dar in aceste situatii trebuie mers urgent la veterinar!

| CuteMe a răspuns (pentru Dragosh15):

Din pacate a murit sad

| Dragosh15 a răspuns (pentru CuteMe):

Imi pare rau! Am zis ca ar putea fi moarta!