| anonim_4396 a întrebat:

Ieri a primit sora mea de Craciun de la o colega o broasca testoasa. Cand am ajuns acasa totul era ok, numai ca era obosita si a adormit, insa de azi-dimineata nu mai deschide ochii si cand am pus-o in apa calda nu se trezeste si inoata. Mentionez ca inainte sa o aducem acasa am mers prin frig si oricat am protejat-o este posibil ca aerul rece sa o determine sa intre intr-o perioada de hibernare? scuze pentru categorie sad

1 răspuns:
| Cherilyn a răspuns:

Nu sunt experta in broaste testoase, dar odata profesoara de biologie ne-a povestit cum i s-a intamplat si dansei acelasi lucru.
Mai devreme sau mai tarziu tot trebuia sa intre in hibernare, pentru ca s-a racit vremea de afara.
Nu stiu daca te-am ajutat in vreun fel, dar eu te sfatuiesc sa citesti mai multe articole...
:) http://www.animale.ro/articole/broasca-voastra-testoasa-si-hibernarea-1