| Steluta444 a întrebat:

ieri am primit o catelusa cadou de rasa Pitbull.
Are o luna si este foarte activa.
Am 3 probleme.
1. Eu sunt la scoala si plec de dimineata si vin la 2 in tot acest timp ea sta singura ..Fiind prima ei zi la mine i-am facut un culcus si i-am pus de mancare apa si ceva in care sa-si faca treburile si i-am pus niste chesti ca sa nu poata sa iasa din culcus.A plans foarte tare cand am lasat-k credeti ca se va obisnui?

2. Este foarte activa si noaptea se trezeste din ora in ora si ii trebuie la toaleta mancare si tot asa ..Si imi este greu sa ma trezesc din ora in ora. avand in vedere ca am scoala ..Cum sa rezolv problema asta?

3. As vrea sa o tin in camera dar trebuie sa o invat sa faca treburile la locul lor nu peste tot ..Ma ajutati va rog cu o modalitate de a invata? Nu vrrau site-uri cu nu stiu ce explicatii. Vreau parerile voastre ..Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Nu e foarte ok ca la dat afara din canisa la o luna.e foarte mica si o sa fie greu cu ea.Ca sa creasca frumos ii dai mancare din cabinetele veterinare nu pedigree junior si prostii de magazin.Granulele de cabinet au toate substantele nutritive necesare pentru o dezvoltare armonioasa si fara probleme de oase, piele, stomac etc.
Sa ii faci vaccinurile la timp si pe cat posibil sa incerci sa nu amani cu 1-2 zile deoarece e mic si sensibil.Cand il scoti afara il imbraci... Diferentele bruste de temperatura o sa o raceasca si ea nu prea are imunitatea formata la o luna.
Tot din cabinete veterinare sau petshop sunt un fel de padduri ce se pun pe jos pentru a urina catelusul pe ele. Daca nu fce pe ele ii cumperi scutec pentru catei.E foarte mica si pana la 3 luni o sa se tot scape in casa..Ca sa o inveti afara ii dai mancare si apa si dupa o urmaresti cam dupa cat timp face...astfel vei stii ca la 20 de minute dupa ce a mancat are nevoie afara si o sa iti fie mult mai usor.
Sau cand o vezi ca adopta pozitia pentru pipi o iei rapid pe sus si o scoti afara...Cateva luni iti recomand sa porti haine mai urate si jerpelite pentru ca o sa mai faca pe tine( uneori fac si de bucurie).Te vede pe tine speriata si atunci o sa ii se dezvolte un instinct si o sa tina si o sa se ceara afara.
Inainte sa va puneti la somn sa te joci foarte energic cu ea..astfel o vei obosii si posibil sa doarma toate noapte.
Cand pleci de acasa dai jucarii( ai grija sa fie mari si sa nu le poate inghitii sau rupe) ca sa ii dai ocupatie si sa uite ca e singura.
Cu dresajul eu consider ca nu e neaparat sa o duci. poti sa cauti pe Youtube tot felul de tutoriale si d.p.m.d.v. e muult mai ok daca o dresezi tu decat un strain..plus ca se leaga o conexiune fff puternica intre voi.
Au o doza mai ridicata de agresivitate dar daca o canalizezi in joaca si sport o sa dispara complet.Incearca sa o faci sociabila de mica si sa o scoti la plimbare( dupa ce termianti cu vaccinurile).Tot aici iti recomand sa ii cumperi o lesa cu zgarda si nu ham.Cu lesa e mult mai usor de controlat.
Daca mai ai ceva intrebari poti sa imi trimiti un mesaj.
Sa te bucuri de blanoasa!

| Steluta444 explică (pentru Rocsid):

Multumesc frumos daca o sa mai am intrebari apelez la tine

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate ca toate, dar pitbull-ul trebuie dus la dresaj cat mai urgent posibil. Nu-i bine la apartament cu asemenea caini daca nu-s dresati cum trebuie. Sunt "macelari de carne", asa am eu caine ciobanesc carpatin, de mic, l-am dus la dresaj, la 1-2 luni, pentru ca altfel, nu aveai ce sa discuti cu el, zgaria, manca ce prindea, rontaia, era calvar, bineinteles, il tin in padocul lui mare, dar, pitbull in apartament fara dresaj este teribil + ca dupa o varsta, nu ai voie clar sa iesi cu el pe strada, fara botnita de fier + ham, pentru ca daca, Doamne fereste ti-a scapat, nu se stie, daca pune la pamant un om, sau il sfasie, si ghici ce se intampla, judecata, inchisoare, dauna corporala cu bani multi.

| Steluta444 explică (pentru anonim_4396):

Locuiesc la casa ..As putea sa il tin si in curte, dar intotdeuna mi-am dorit sa il tin cu mine in camera sa doarma cu mine in camera.
Deci practic as putea sa il tin si afara ..Bineinteles ca il voi duce la dresaj astfel vorba ta ..Ai probleme toata viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru Steluta444):

NU ai putea, asa vei face. Pentru ca ala este un caine de curte, nu prea de "stat in casa". Botnita din primele luni sa-i iei, sa se obisnuiasca cu ea + ham-ul cand il plimbi, apa, hrana buna inclusiv boabe, sa ii iei niste oase, sa roada, pentru ca il vor manca gingiile, jucarii pana la 3-4 luni, din alea special pentru ros, ai de investit niste bani pana la 1 an laughing, dar oricum pitbull si rotweiler caini periculosi.

| NoFeelings a răspuns:

Pitbull? Wow, ce drăguț. Îmi plac foarte mult, dar cei bine educați, precum un ciobănesc, nu precum nebunii care ii fac mașinării de măcelărit.

Păi are doar o luna? Cum e posibil? La 2 luni se dau câinii din cuib, mai. Că să învețe chestii elementare.
O prietena și.a luat un câine de doua luni, și cum l-au luat câinele deja era învățat comanda șezi, și să nu facă in casa, efectiv în prima oră când voia să vină in casa se oprea in fata ei, în lesa, și aștepta să îl ia în brațe. La fel și când voia afară, zgâria ușă.

Trebuie multă răbdare. De obișnuit, se obișnuiește, dar în câteva zile. Neapărat să îi faci vaccinurile, dacă nu vrei sa moara.