| zuzulover a întrebat:

Buna TPU.intrebare intrebatoare:cum sa-l opresc din latrat? cum sa-l fac sa nu mai latre atat de mult sau macar atunci cand ii spun eu sa taca, pe bichon-elul meu, pe nume zizu. un ghemotoc scump foc, de blana, latratorbig grin

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

Un caine nu se educa cu vocea, adica nu e nevoie sa ii spui sa taca ci sa-i arati ce vrei. Cand latra, atingel ( nu-l lovi ) usor pe sold ca sa-l scoti din starea aia. Nu te uita in ochii lui cand il corectezi. Pentru un caine, un gest de-al tau valoreaza cat 1000 de cuvinte. Dar asta nu e indeajuns. Are multa energie, asta e clar, deci scoate-l la plimbare, alearga cu el, oboseste-l. Cainii sunt sensibil la energia ta, adica la sentimentele tale, deci trebuie sa fi hotarata si sa nu ai frica sau retineri, ca altfel nu merge. Trebuie sa-i arati cu tu esti liderul "haitei". Cel mai important este rabdarea. Nu o sa mearga din prima si trebuie sa incerci in continuare, chiar daca pare fara sperante.

4 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Eu am invatat-o pe-a mea (un yorkshire) de mica sa asculte comenzile cu "nu e voie" sau batand cu ziarul in masa. Asa am tinut-o in frau, altfel e o rasfata de mare clasa!laughing
Trebuie sa te impui, non-violent, astfel incat sa inteleaga ca tu esti stapanul, nu el!
Daca e mic, inca mai ai sanse sa-l dresezi, in schimb, daca e maricel, nu vad ce ai putea face sa-l dezobisnuiesti, incearca metoda cu ziarul.
Succes!

| foxi a răspuns:

Se bucura.de aceea latra!

| ladypink1 a răspuns:

Aah nu o sa il potoesti am si eu un neastamparat care chitaie nu latra eu l-am invatat sa bata labuta lui cu a mea si sa imi de-a labuta dar vrea doar cu recompensa deci spune-i sa taca si daca o face ii dai un os sau un biscuit de catei sau ceva carei ii plc

succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atingel pa fata spunandu-i fui de fiecare data