| Andrei_Claudiu_1971 a întrebat:

Buna tpu.Pestilor betta le trebuie nisip si daca da cum le schimb apa, arunc nisipul?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am un bol, si folosesc pietris ( de la pet shop) special pentru pesti, iar cand le schimb apa, nu arunc pietrisul, ci il clatesc si pe el cu tot cu bol.

12 răspunsuri:
| Andrei_Claudiu_1971 explică:

Inca ceva, am inteles cand schimb apa trebuie sa las jumatate din apa?

| LaLaura a răspuns (pentru Andrei_Claudiu_1971):

Eu schimb toata apa la bol, este de 2 l si se murdareste repede si prefer sa spal tot bolul pentru a curata bine. Am 2 pesti, un molly si un neon. Ii am de 1 an jumatate. Cand schimb apa le pun intr-un caston cu apa noua, dar apa sa fie aerisita ( eu folosesc un pai), dar si decantata ( minim4 zile tinuta - euo pun intr-o sticla), dupa ce spal bolul pin si restul de apa si o filtrez cu filtru ( pentru oxigen). Ai grija ca temperatura apei noua sa fie cam la acesi temperatura cu cea veche, pentru a nu face pestele un soc termic.
Eu am avut si un acvariu mare si cu multi pesti, si da, atunci nu schimbam toata apa, ca le opream si pestilor cat sa respire, ca nu aveam cum sa mut toti 40 de pesti.

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

Cati pesti ai!?

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

Pestilor tai le trebuie fitru?

| LaLaura a răspuns (pentru Andrei_Claudiu_1971):

Timp de 2 luni nu am avut filtru, dar am vazut ca pestii stateau deasupra apei incercand sa insipre oxigen si sareau ca sa faca oxigen, chiar daca le schimbam apa saptamanal, si mi-au fost mila de ei si le-am luat un filtru ( si pentru filtrare dar si ca face un pic de bule si agita apa, permitand oxigenului sa patrunda in apa). nu tin mereu filtru (face zgomot) dar cel putin 4 ore pe zi e bagat in priza.

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

De ce se aeriseste apa si cum?

| LaLaura a răspuns (pentru Andrei_Claudiu_1971):

Ca sa fie ogixen in apa. Odata ce apa se muradareste si se incalzeste isi piede din oxigen. Eu o aerisesc cu filtru, curata apa dar si o oxigeneaza.

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

Buna in apa trebuie sa pun sare?

| LaLaura a răspuns (pentru Andrei_Claudiu_1971):

Nu trebuie sa pui sare. Ei sunt pesti exotice de apa dulce.
Daca doresti sa ii imperechezi, adica sa ai si mascul, in jur de 10-15 l de apa

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

3 pesti betta un acti litri trebuie sa stea

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

Buna
pana la urma m-am hotarat sa iau un mascul betta si 4 neoni intr-un bol
de 8.5l. E bine? Ce parere ai? Pestilor neon le trebuie mancare separat
ca si pestilor betta?

| Andrei_Claudiu_1971 explică:

Pestilor neon le trebuie filtru?