| rmntvrfo a întrebat:

Buna TPU, pisica mea a fatat acum 2 zile si e prima ei nastere si nu are grija de pui si refuza sa ii hraneasca.Am lapte praf pentru pisici, dar a expirat luna asta 01.05. 2023. Eu am inceput deja sa ii hranesc cu el azi, ar trebui sa le iau alt lapte praf sau trebuie sa cumpar altul care nu e expirat deja?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 pisicile nu știu să citească deci te-ai scos
2 dacă ții la ele, nu le dai rahaturi expirate

alege!

| rmntvrfo explică (pentru sierra1):

Acel rahat se numeste lapte praf, oricum stai fara griji, au murit toti 3 unul dupa altul, in al doilea rand, era singurul lucru pe care il aveam in casa in momentul ala si nu aveam de unde sa cumpar, ieri, am cumparat pliculete cu lapte dar deja 2 murisera. Pisicile nu erau hranite de 2 zile, si ar fi murit daca nu le as fi hranit si incalzit.

| sierra1 a răspuns (pentru rmntvrfo):

Eu zic: "dacă ții la ele, nu le dai rahaturi expirate"

tu zici: "stai fara griji, au murit toti 3 unul dupa altul"

mai bine tăceai, ucigaș/ă de animale!

| rmntvrfo explică (pentru sierra1):

Am peste 25 de pisici, adunate de pe strada, sau concepute de pisicile adunate. Am 18 caini,adunati de pe strada, fiecare avand propriul sau tarc si propria cusca. Spune mi acum, cat de mult mi se potriveste eticheta de ucigasa de animale? Stau la tara, si imi era imposibil sa ajung sa le iau mancare in acea seara, stiam deja ca vor muri, pentru ca era imposibil sa traieasca daca mama lor nu ia hranit imediat ce ia fatat, a doua zii oricum le as fi luat pliculete noi, exact cum am facut, dar vazandu i nehraniti de 2 zile … Ce as fi putut sa fac, tu ai asimilat din intrebarea mea "vreau sa le dau mancare expirata" nu si restul detaliilor, de aia am si raspuns in modul in care am facut o

| Celula44 a răspuns:

Nu stiu si eu am avut aceeasi problema am avut o pisica acum cativa ani aia a fatat calumea a avut grija si asta pe care o am acum a fatat si nu a avut deloc grija si au murit toti cand dormeam eu acum cateva zile. si acum eu plang scriind acest mesaj, nu cred ca poti sa le faci ceva ca daca ii atingi in primele zile nu ii mai recunoaste maicasa....si ei sunt orbi si nu vad sa guste laptele tau

| rmntvrfo explică (pentru Celula44):

Mama lor doar ia fatat si ia lasat, nu avea vreo intentie sa i creasca, si i am lasat 2 zile crezand ca se intoarce la ei si daca ii ating nu i hraneste dupa, dar oricum mai bine nu asteptam si ii hraneam direct poate ar fi supravietuit

| Celula44 a răspuns (pentru rmntvrfo):

Offf saracutii?

| rmntvrfo explică (pentru Celula44):

Pisica ii fatase deja de 2 zile, 2 zile in care am asteptat sa vad schimbari de comportament din partea ei in ceea ce priveste ingrijirea puiutilor. Vremea de afara se inrautatea si i am adus in casa, incercand sa i hranesc.Ma trezeam noaptea din 2 in 2 ore sa le dau lapte cu seringa si sa ii incalzesc, dar degeaba.