| Miranda27 a întrebat:

TPU! Pisica mea a fatat doi pui si alaltaieri au implinit o luna. Cam de la cat timp nu le mai da pisica lapte si nu se mai ingrijeste atat de ei? Si cand incep pentru prima data sa manance, ce e mai bine si usor sa le dau?

Răspuns Câştigător
| W3R4 a răspuns:

Mami nu se mai atinge de ei de la o luna,maxim doua.
Iar de mancat mancare solida,vor incepe atunci cand le vor da dintii.
Prima data incepe cu painica inmuiata in lapte,chiar daca nu mai mananca de la mama lor, inca au nevoie de lapte, pentru a li se intari oasele.
Dupa ceva timp (o saptamana), le poti da carne fiarta de pui.
Iar dupa ce se obisnuiesc deja cu toate astea, poti sa le dai "bombonele" pentru pisici adulte.
(meniul asta l-am facut pentru Mustata cand era michee hee )
In rest...sa-ti traiasca! x3

| Miranda27 explică (pentru W3R4):

Azi le-am dat pentru prima oara mancare "solida" (paine inmuiata in lapte) si le-a placut. La inceput, la unul dintre ei am incercat sa-i dau in gura si m-a muscat de deget laughing, bine, nu ca m-ar fi durut happy, apoi s-au dus amandoi pe langa pisica, si si-au bagat singuri boticul in castronel. Oricum ei de mult erau curiosi si tot se duceau la mancarea aia chiar solida, de pisici adult, si tot o lingeau (mancarea) laughing. Ce draguti erau happy! Oricum, mie m-i se pare destul de interesant ca am pisici mici ca pana acuma am avut doar masculi... Totusi multumesc de sfat!

| W3R4 a răspuns (pentru Miranda27):

N-ai pentru ce, şi să nu te panichezi dacă cumva nu mănâncă carne de pe acum...mai târziu îţi vor mânca urechile. laughing

| Miranda27 explică (pentru W3R4):

Si la cat timp i-ai dat mancare de pisici (solida) junior pisicii tale? Se poate da si de la o luna jumate, pentru ca Tomita si Kate (pisoiasii) deja incep sa manance mancare de adult, sau cel putin o zdrontaie fiindca le cresc dintii...deja au 7 dinti in gura laughing.

| W3R4 a răspuns (pentru Miranda27):

Pai,cam de la 1 luna, maxim 2, ca de la 1 luna le cresc ceva dinti... oricum, le poti da doar carne fiarta (deocamdata), ca sa o poata digera, ei inca au stomacul sensibil.

8 răspunsuri:
| georgiana967 a răspuns:

Poi ai putea sa incepi sa le dai lapte(baga-i putin cu boticul in lapte sa simta gustul ca altfel nu mananca)
Trebuie sa ii inveti si pe mancare mai lichida, pisica ii va alapta 3 luni dar pisoii o sa manance si mancare si o sa si suga de la mama.
Deci 2 luni tot vor mai fi alaptati de pisica.

| Roxy5199 a răspuns:

Daca imi dai funda, ai facut bine. eu am avut 7 seri de pui de pisica si stiu absolut orice despre ei, ii intarca la varsta de 4 luni si pot sa manance hrana pentru pisici junioare la varsta de 2-3 luni(depinde cand le cresc dintii) la 4 luni incepi cu carnita, cu pielea de la pui (cand gatesti pui), cu ceva care se rontaie mai greu.la5 luni poti sa incepi sa le dai mancare pentru pisici mai mari(conserve pentru pisici)si dupa6 luni da-le pentru cele mature.

| BruthalHeart a răspuns:

Atata timp cat puii stau langa ea cam pana la 5 luni ii ingrijeste, iar dupa poti sa le dai orice

| LizzUzumaki a răspuns:

Eu am o pisica care are 1 pisoi și ar 2 luni și pisoiul a început sa mănânce de buna voie aceasta mănâncă bobițe si pliculețe de junior, bea și apa.
Dacă vrei ai putea sa încerci sa ii dai sa mănânce dar nu o obliga.