| Adryan_Addy_1989 a întrebat:

Pisica mea a nascut acum 2 zile un pisoi si nu vrea sa il alapteze sau sa il ingrijeasca.
Stiu ca nu este o problema cu laptele ei.
Ce pot face?

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ii poti da lapte cu pipeta.

| unprietenaproape a răspuns:

Nu cred ca trebuia sa pui mana pe el

| Yssy12 a răspuns:

Daca ai pus mana pe el nu il mai recunoaste. Ca sa traiasca apasa-l din cand in cand pe burtica sa faca pipi (cand mamele lor spala pisoii ii apasa cu limba pe burta) da-i lapte cu o seringa (lapte de pisici sau de vaca). Mancare momentan nu. Sa nu il pui in spatii mici se poate sufoca usor!

| kaliseei a răspuns:

Trebuie sa te duci la farmacia veterinara si sa ii cumperi lapte praf pentru pisici! ASCULTA-MA! Stiu ce vorbesc!
Daca ii dai lapte de vaca va face viermisori intestinali si va avea diaree, va vomita etc.
Deci, du-te la farmacia veterinara si cere lapte praf pentru pisci si da-i cu seringa (fara ac)

| Rodiiiiiiiiiii a răspuns:

Deci da ..interesanta intrebare!
Daca e o buna mama materna, inseamna ca stie ca nu trebuie lasati neglijati, mai ales ca sunt mici! Oricum, m-am documentat si de obicei pisica e extrem de grijulie si atenta cu ei! De ex : este foarte important ca puii sa fie alaptati in primele 24 ore.Mai intai ii alapteaza pana'n 3 saptamani, constant! Iar apoi intre varsta de 6-8 saptamani pisica isi va alapta puii mai rar.
Ce poti face? Pisoii trebuiesc hraniti din 3 in 3 ore, inclusiv noaptea cu formula speciala pentru pisoi. Cu ajutorul unei tetine ii poti hrani. Formula o poti comanda de pe net, insa mai repede mergi la cabinete veterinare din orasul tau. Ei iti vor da si sfaturi si te vor ajuta cu lapte si cu dispozitivul pentru hranirea acestora.
Pentru ca sunt foarte mici trebuie sa-i stimulezi pentru a-si face nevoile. Tind sa cred ca din acest motiv au murit ceilalti. Cu o vata inmuiata in apa calduta ii stergi la anus si la vulva sau penis (dupa caz). De asemnea operatiunea o repeti de cite ori le dai sa manince. Nu isi pot face nevoile singuri. Mama in mod normal ii linge si ei fac. Poti insista cam 2 minute, cu grija sa nu-i iriti.
Ok! Astept funda! happy