| Veromi321 a întrebat:

Prietenei mele i-a murit tatal acum 1 an si 8 luni. Dupa 3 luni de la inmormantare, mama prietenei mele a vazut un motan alb care statea in fund pe o alee unde locuiesc ele. Acest motan i-a atras foarte mult atentia mamei ei si a ajuns sa-l indrageasca din primul moment cand l-a vazut afara. Mama ei l-a luat in casa si de atunci motanul nu a mai vrut sa se dezlipeasca de casa lor si de restul membrilor familiei. Tin sa mentionez ca acel motanel nu a mai fost vazut afara niciodata de nimeni. Motanul mai este lasat afara cate o zi sau cate o noapte. Dar la o anumita perioada de timp cand motanul iese afara acesta dispare cate 3, 4 zile sau chiar o saptamana. Intrebarea este: se poate ca acel motan sa aiba legatura cu tatal prietenei mele care a decedat; motanul sa fi fost trimis de el in casa ca sa umple golul lasat de tatal ei sau ce poate fi altceva? Deci motanul dispare pur si simplu fara urma, si apare dupa cateva zile flamand si insetat. (nu are nimic de-a face cu perioadele de imperechere) Un raspuns pertinent primeste funda, iar restul raspunsurilor vot.

Răspuns Câştigător
| einenebun23 a răspuns:

JohhnyBi : Aici nu e neparat vorba de reincarnare.
Poate ca tatal ei l-a trimis acolo daca il indrageste asa de tare.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Da, si darth vader era TASU. nu vreau sa fiu nepoliticos, dar reincarnare? zau? este o pisica. dispare si apare pentru ca POATE. si eu aveam un caine care sapa pe sub gard si disparea cu zile si venea batut mar de m-a costat o mana si un picior sa il ingrijesc + 80 de copci ca venea capsat. pana cand a plecat in noiembrie si dus a fost. hai sa pastram limita de logica si ratiune. animalele sunt animale, au nevoie si placerile lor. nu cred in reincarnare cum nu cred in semne divine materializate in animale/bunuri. dar cred in semne divine. cat despre pur si simplu dispare...hai ma, serios? il iau extraterestii? se teleporteaza? sau este natura pisicii sa faca "magia" asta de e aici secunda 1, in secunda 2 nu il mai gasesti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar in mintea lor, cine stie cate mate vagaboande s au plimbat pe acolo pana atunci si nu le a dat nimeni atentie. singura deosebire in cazul motanului alb e ca cineva i a dat atentie si a incercat sa caute o explicatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost trimis de naiba. De unde va vin am ideile astea? De unde stii ca nu are de-aface cu perioada de imperechere. Cand li se face de motaneala pai se duc si lase insarcinate vreo 3 mate si apoi se mai intorc. Asa e si catelul meu, sta plecat si ctae o saptamana si totusi nu a murit nimeni ca sa cred ca e trimis de nu stiu cine. Astea-s prostii, numai credeti toate rahaturile pe care le visati noapte.
Si, sa zicem ca acel motan chiar ar fi trimis de tatal fetei respective pentru a-i face viata mai frumoasa? Daca a-i afla asta ti-ar incalzi cu ceva viata? Ce naiba, e o mata, flocoseste-o acum pana nu se duce dupa tatal fetei.

| Doctorfishadi a răspuns:

Neeee, nu cred asta. Daca motanul este lasat liber, asa se comporta.Eu am un motan care lipseste si saptamani, dar apoi se intoarce.Vezi ca poate prin zona exista cineva care il prinde sa scape de soareci cu el, sau poate motanul mai are undeva o a doua casa.Bafta,si nu mai crede chestii din astea!

| Laura927 a răspuns:

Este normal sa isi facă iluzii.
De obicei noi simtim câteodată lucruri ciudate( stii senzatia cand ai impresia ca cineva se uita la tine cand esti cu spatele dar de fapt nu este nimeni? etc.)?
De-obicei universul face schimburi câteodată mai bune câteodată mai puțin bune.
In cazul asta nu este " rentabil" schimbul laughing
Oricum si daca ar fi asa cum isi imaginează ea noi nu suntem suficient de capabili sa ne dam seama.
Aici doar primesti păreri mai ortodoxe sau mai puțin ortodoxe.
Si tine cont de faptul ca religia ortodoxa nu " crede" in reîncarnare.
Eu cred ca totul e posibil!

| Quanah a răspuns:

Nu poţi întreba pe nimeni dacă este vorba de reîncarnare, dacă a fost trimis de tatăl ei etc. Nimeni nu are de unde să ştie aceste lucruri. Poate fi o pură întâmplare sau poate fi trimis * după cum ai spus tu * de tatăl tipei. Degeaba căutăm răspunsurile acum. Răspunsurile le aflii cu timpul sau niciodată. Dacă există viaţa de apoi, acolo vei găsi răspunsul la această întrebare.

| danutzz008 a răspuns:

Dumnezeu iti ia cu o mana si iti da cu cealalta.

| ladyalexan a răspuns:

Nici vorba...Sincer cred ca motanul are o viata si in afara peretilor, adica daca ii dau drumu pe afara macar sa profite si saracul motan, nu? Chiar crezi in reincarnare?

| BiancaThaDulce a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.