| Anonim124635 a întrebat:

Stau la bloc si nu stiu ce rasa de caine sa imi aleg. Eu am 14 ani si locuiesc cu mama in apartament si m-am gandit sa cumpar un caine dupa ce voi strange ceva bani. Nu vreau sa lase bale si mult par, Nici foarte energic, As vrea cumva sa inspire frica si sa latre putin dar sa fie agresiv, In ce consta asta (vreau sa latre cat sa sperie oameni deoarece unde stau la bloc sunt multi batausi prin zona si pana suni politia iti iei cafteala).

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că dacă îți iei un câine agresiv, din rasa celor mai periculoase, TREBUIE să-l declari la poliție, altfel te alegi cu o amendă serioasă. Nu îl poți plimba fără lesă și botniță. Dacă atacă vreun vecin, iar victima te reclamă, din nou vei intra in conflict cu legea.
De obicei, cei de talie mică sunt guralivi. Ia-ți un labrador, insă sa stii că nu inspiră teamă agresorilor, fiindcă se stie ca e un caine prietenos, chiar dacă latră mai "bărbăteste", din spatele ușii.
Sau, ia-ți un bulldog francez! Nu e așa activ, are un aspect mai dur, mai musculos, și cred că ți s-ar potrivi. Citește/informează-te despre el...

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pitbul? Sunt destul de agresivi și nici nu prea au multă blană
Poate te ajută și link-ul ăsta :
https://fasingur.info/top-11-cele-mai-de-temut-rase-de-caini-din-lume/
https://aflati.ro/25-cele-mai-periculoase-rase-de-caini-2212

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doamne ferește... ))

| Sofer a răspuns:

Câine de apartament. Bishon care latră continu.
Mai bine o pisica.

| NotNamed a răspuns:

E nasol sa ai câine. Macare multa si trebuie sa.l plimbi. Mai bine iei un pisoi. Un british sortaire sau un scottish fold ar fi ceva de vis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiuwawa... sperie pe oricine si nu prea are blana

| Anonim2682008 a răspuns:

Bună! Eu îți recomand un Bichon Frise, nu lasă păr sau bale, latră la străini, doar că nu inspiră frică!

Poți să-ți iei un Cane Corso acesta inspiră frică!

| Anonim124635 explică:

Ma-m gandit sa aleg dintre ciobanesc german, Rottweiler si doberman. Stiu ca fix rasele astea de caini nu imi sunt potrivite pentru ca stau la bloc. Oare care ar fi una potrivita chiar daca acestea sunt mari. Nu ma pricepi la caini de talie mica si nu sunt obisnuit cu ei. A mai tinut cineva caini asa mai "mari" La bloc? Nu este problema de mancare si de "treburi" Pana la urma il voi invata si il voi duce afara. Daca una din rase este potrivita oare am sanse sa cumpar un puiut de rasa mai ieftin putin pentru ca mama a zis ca eu trebuie sa strang bani sa il iau si ea va suporta celelalte costuri.

| Anonim2682008 a răspuns (pentru Anonim124635):

Dacă vrei mai ieftin Ciobănescul German ar fi mai potrivit. Nu-ți recomand Rottweiler trebuie scos afară doar cu botniță și în plus mulți astfeli de câini au atacat oamenii, așa că sunt periculoși și au nevoie de un spațiu mai mare!

În concluzie îți recomand un Ciobănesc German, îl găsești până la 800 de lei (dacă vrei cu pedigree e mai scump) dar această rasă are probleme cu oasele mai ales la bătrânețe. Documentează-te înainte să cumperi un câine indiferent de rasă happy

| Anonim124635 explică (pentru Anonim2682008):

Merci mult!