| Steaaa a întrebat:

Vreau sa ma apuc de canto. Am observat ca nu imi pot controla vocea, in sensul ca in momentul in care cant foarte sus vocea mi se opreste, dar doar uneori. Am mai azuit ca trebuie sa ai si acest talent din nastere pentru a merge la canto. Imi place sa cant foarte mult, mai ales cand ma acompaniez cu chitra. Nu am o voce superba dar, dupa cum ma aud eu, nu sunt nici afona. M-am inregistrat de multe ori cu telefonul sa vad cum imi suna vocea (desi nu stiu cat de exact suna pe telefon) si nu suna atat de rau.
Am 14 ani, credeti ca e prea devreme, prea tarziu sau este momentul potrivit pentru a ma apuca de canto?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cursurile de canto au rolul intocmai sa-ti dezvolte si sa corecteze vocea.
Daca vrei sa fii cantaret de performanta oricum trebuie sa faci si canto pentru "slefuirea" si intretinerea vocii tale.

| ileanafemela200 a răspuns:

Tu te apuci de canto, eu de vandut geamuri...