| Maria1100 a întrebat:

Vreau sa mi iau un caine dar nu stiu ce rasa. As vrea un caine de talie medie, adica la maturitate sa ajunga la genunchii unui om adult. Si sa mi spune ti si cum se ingrijeste rasa respectiva.

Fundaa

Răspuns Câştigător
| Zaharia_Maia_1996 a răspuns:

Border Collie. eu am o catelusa Border Collie. cauta pe google informatii despre rasa. eu sunt foarte multumita de ea. la 3 luni stie sezi, culcat, rostogoleste-te, da labuta, aport. e o rasa super. primde foarte repede comenzile. daca cineva vrea sa puna mana pe mine cateaua sare sa il muste. o prietena a dat in mine. cand a sarit odata la ea... a lesinat de frica

9 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Buna, exemple de rase ar fi White Terrier, Beagle, Jack Russel Terrier, Cavalier King Charles Spaniel, Bichon Bolognese. Cavalier si Bichonul, cred ca si White Terrier-ul, nu lasa par sau lasa foarte putin.

| EkToR a răspuns:

Bulldog englez o rasa foarte desteapta care isi face programul dupa stapan foarte rar te va trezi la ora 6-7 sa il scoti el de obicei te asteapta pe tine daca pot spune asa in materie de ingrijire il scoti de 2-3 ori pe afara si este foarte fericit il asi sa doarma cat vrea el si dupa te joci cu el sau se joaca el cu o jucarie ceva, ai grija la alimentatie dar iti ofera un veterinar mai multe informatii in rest e un caine foarte jucaus cand e mic iar cand e mai mare doarme mai mult dar asta multora li se pare chiar naspa din cauza ca aaa imi iau caine sa doarma dar ei nu isi dau seama ca un caine matur trebuie plimbat minim 3-4ore pe zi ca sa se mentina in forma si scos de cel putin 3-4ori afara si ca alte rase de caini fac foarte mare mizerie in casa din cauza ca nu au unde sa se plimbe asa un bulldog englez il plimbi 2-3 ore sau mai putin te joci 30min cu el si doarme si e foarte iubitor cu tine si cu restul familiei eu sper sa te ajute.
Alta rasa ar fi un Beagle dar acestia au mai multa energie am vazut multe exemplare si unele cresc foarte mult sa zic asa din cauza vitaminelor iar alti nu cresc pentru ca nu le da o alimentatie potrivita adcia o femela la un an era mai mare ca un mascul la 1 an si jumatate si m-am mirat ca femelele sunt mai mici dar na... el necesita o joaca mai intensa si plimbari mai lungi daca te hotarasti cu alta rasa de caini poti sa ma intrebi.

| Maria1100 explică (pentru EkToR):

Eu m-am gandit la rasa Poodle. Poti sa mi spui detalii despre rasa aceasta?

| AnonymGirl2017 a răspuns:

O femelă de rotweiller ( rodvailar sau cum se pronunta ) e perfectă. Daca vrei mascul poate fi si pana la genunchi si mai sus, depinde...

| MushroomSheep a răspuns:

Hmm...Depinde acum si ce fel de persoana esti, si cat timp poti sa-i acorzi.
Eu iti recomand rasa poodle/caniche.Se inteleg super cu alte animale,iubesc copii, sunt atasati de familie, sunt jucausi, inteligenti, usor de dresat...
Nu sunt agresivi cu strainii (a mea sare sa muste doar daca ii zic eu).
Cat despre ingrijire..Trebuie periati cam in fiecare zi pentru a isi mentine blanita frumoasa si a nu lasa par in casa.

| Maria1100 explică (pentru MushroomSheep):

Imi poti spune in mesaje cum se ingrijeste aceasta rasa de caine? Si o canisa de unde pot cumpara un exemplar cu pedegree?

| Zaharia_Maia_1996 a răspuns:

Border Collie. eu am o catelusa Border Collie. cauta pe google informatii despre rasa. eu sunt foarte multumita de ea. la 3 luni stie sezi, culcat, rostogoleste-te, da labuta, aport. e o rasa super

| Zaharia_Maia_1996 a răspuns:

Cainele de rasa border collie nu are nevoie de spalare sau sa fie tunsa. doar trebuie sa o peri cand ai timp. in rest... nimic

| ani2 a răspuns:

Buna. Eu am un catel de rasa Beagle. Este de talie medie. Are nevoie de multa miscare. Nu trebuie spalat des, si nici piptanat.