| deny_1602 a întrebat:

vreau sa va pun o intrebare nu stiu poate o sa vi se para stupida...Cainii si pisicile inteleg ce vorbim?
Va rog fara raspunsuri stupide
Funda!

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Daca le dreseaza corespunzator invata si limba omului (nu in intregime dar comenzile de stat, ridicat si du-te-vino le invata mai bine).

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Nici un caine nu invata limba omului, asa cum nici omul nu invata "limba" acestuia, cainele este dresat/educat/obligat, sa inteleaga si sa execute anumite comenzi. Poate doar simt simpatie sau antipatie fata de anumite persoane si reactionea asa cum stim, in schimb au mirosul foarte dezvoltat, cam atat...

| darrio2007 a răspuns:

Chiar ca este stupida.Nu inteleg decat niste comenzi care se dau prin dresaj.

| Spitz10 a răspuns:

De ce i-ai dat la ala funda,nu e adevarat.Ei nu invata limba, daca ii spui sezi si sta, si il dresezi asa el stie doar ca la cuvantul acela el trebuie sa se aseze.

| deny_1602 explică (pentru Spitz10):

Da ce vroiai cunva tu funda?

| kira30 a răspuns:

Faptul ca un caine este capabil sa recunoasca peste 200 de cuvinte reprezinta dovada vie a faptului ca aceste animale inteleg realmente limbajul uman, sustin oamenii de stiinta germani intr-un articol publicat in revista "Science". Catelul in cauza, pe numele sau Rico, intelege exact ce obiect doreste stapanul sau sa-i fie adus, chiar daca nu a mai auzit niciodata numele acelui obiect, precizeaza cercetatorii. Cainele, in varsta de noua ani, fost ales la intamplare pentru a face obiectul acestui studiu.

| Himera a răspuns:

Eu iti spun ca pisica mea ma intelege, nu stiu daca intelege limbajul sau tonul, desi uneori am senzatia ca stie si anumite cuvinte, de asemenea si eu o inteleg pe ea, dupa modul in care miorlaie imi dau seama daca ii e foame, o doare ceva, ar chef de joaca s.a.m.d. O am de 12 ani, mi se pare normal sa fie asa.

| shhaukan a răspuns:

Ei pot asculta ce vorbim noi dar nu pot intelege tot ce zicem. Doar comenzi(sezi, culcat, rastogolestete, aport, etc...). Asta doar printr-un dresaj corespunzator

| rulzer13 a răspuns:

Din cate stiu eu ei nu inteleg ce vorbim dar inteleg tonul. Adica daca ii vei interzice unui caine un lucru pe un ton ferm, in timp, el va intelege ca nu e bine ce face.