| KinderBeeeib a întrebat:

Acum 1 saptamana jumatate sau 2 a fatat o catelusa maidanez dar nu este prea mare.Are o boala posibil de la prea multe fatari (nu stiu exact cum se numeste), are 8 puisori extrem de frumosi! Nu stiu cate fete si cati baieti sunt dar acum au ochisori si am fost la veterinar si a spus ca sunt de-a dreptul sanatosi si niciunul nu are acea boala transmisa dar mama lor are starea si mai rea de la aceasta nastere pentru ca a avut mult prea multe fatari si este prea mica. A mai spus ca nu ii mai poate face nimic si ca acum depinde de ea ce face si cat mai traieste si ar trebui sa facem puii sa ne cunoasca mai bine si sa ne stie drept stapani in caz ca mama lor se agraveaza mai rau. Puii au o cusca si totul era ok pana ieri cand mama lor a disparut am intrebat mai multa lume si a spus ba ca poate a fost furata ba ca o fi prin apropiere dar cel mai posibil s-a dus sa caute mancare si in locul unde sunt puii mai trec oameni si cateodata trec tigani si odata (la o alta nastere) au luat puii si noi nu am putut sa le schimbam locul fiindca acolo a fatat si na...nu aveam cum asa ca am stat acolo ore in sir si nu a venit dar noi am hranit puii cu biberonul si a doua zi cand am mers la pui tot nu era si la fel si a treia asa ca e official ca a disparut iar acum puii official sunt singurei si oamenii din blocul pe langa care fatase nu vor puii si de abia i-am tinut acolo dar pe mama puilor o placeau. Ceea ce vreau sa va intreb este cum pot sa am grija de pui fara ca ei sa simta lipsa mamei si niste idei pentru o cusca? Merci mult tuturor care au citit, ofer funda sunt disperata!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ca alimentatie da-le cu biberonul(de copii mici) lapte crud amestecat cu galbenus de ou, nu lapte simplu ca se strica la burta ca nu au stomacul complet dezvoltat. De la o luna cumparale bobite royal canin starter, pune-le in putina apa ca sa se inmoaie si le dai doar pana la 2 luni, dupa 2 luni,ai putea sa le dai doar boabe si nu mancare ca e mult mai simplu. fiindca sunt multi ai putea sa le dai BOSCH,e o hrana foarte buna si nu costa foarte mult(pedigree-ul e o hrana proasta).
Cel mai bine ar fi daca i-ati putea lua acasa la vreuna din voi, sa ii puneti la adapost undeva intr-o cutiuta, in ea sa fie paie sau ceva calduros, patura, ceva din blanita si tot acolo puneti si un urs de plus ceva ca sa creada ca e mama lor si sa se simta in siguranta.

5 răspunsuri:
| Mwha a răspuns:

Pai ai putea sa-i faci sa creada ca mama lor e inca acolo. Ia o sticla si umple-o cu apa calduta, apoi aseaz-o langa ei si din cand-in-cand mai du-te la ei si da-le laptic si mangaie-i, dar nu te juca cu ei deocamdata, asteapta sa faca o luna-doua si apoi incepe sa te joci cu ei sa le dai carnita/ mancare de catei etc. si eu zic ca i-ai putea creste tu pana la vreo 5-6 luni sau daca ai posibilitatea sa-i cresti tot timpul, ar fi chiar mai bine.

| andrw1929 a răspuns:

Hraneste-i, joaca-te cu ei. incerca sa stai cat mai mult timp cu ei...

| 12345Anonim a răspuns:

Du-o la doctor

| Deaconu_Alexandru_1996 a răspuns:

Hraneste-i cand le este foame si joaca-te cu ei da-le apa si cat despre cusca roaga-l pe tatal tau sa faca o cusca din lemn.

| Costel_Iftode_1998 a răspuns:

Hraneste-i cand le este foame si joaca-te cu ei big grin