| LaNoryy a întrebat:

Buna tuturor!
Va rog mult ajutati-ma. Citit tot plz! sad
Deci sa o iau cu inceputul...Am doar 12 ani si imi doresc fffff mult un catel dar parintii nu prea sunt de acord. Adica mama mai ca ar fi pentru. k nu numai k stie ca sunt nebuna dupa animale dar eu traiesc in Italia de vreo 2 ani si inca nu am avut ocazia sa imi fac multi prieteni si stau si cam departe de mine, acum este vara si nu vreau sa stau numai la pc. Tata-l meu nu e DELOC de acord! A zis ca mai degraba mi-ar lua un iPad, doua iPhone-uri laughing decat un caine(dar alt fel te iei cu o vietate decat cu ceva virtual). Imi zice ca e o responsabilitate prea mare (stau la apartament) insa el a avut un cocker, bine cand avea vreo 20 de ani si tot la apartament statea!
Cu mult inainte de a veni in Italia am avut caine, pisica si papagal dar m-au convis sa ii dau la bunici, verisori etc... nu ca nu i-asi fi iubit dar am cazut in "capcana" (aveam 6 ani)
De invatat invat bine. Am reusit sa invat italiana in 2 luni si nu e un fleac! Pisica nu vreau.
Tot imi reproseaza ca:"Nu stii cat de greu era atunci? Pana ce sa invatat noi (adica ei au) sters treburile de pe covoare". Dar atunci eram mica in clasa 1 ce stiam eu de cum se creste un caine (apropo cainele a fost luat de mine de pe strada).
Si de fiecare data cand intr-o discutie vine vorba de animale ei zic: " O sa vedem". straight face crying
Le-am promis k o sa il invat eu sa faca afara si chestii de genu...
Le-am zis ca nu vreau neaparat unu mare unu mic e perfect!
Ce sa mai fac? Ajutati-ma plzzz!

Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Ia-i pe rand. Convinge-o intai pe mama, e bine sa ai un aliat impreuna cu care sa-l poti convinge pe tata. Daca va puneti doua femei pe capul lui, pana la urma va ceda si elhappy

3 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!happy
daca stai la apartament va fi cam greu să îi convingi, dar totuşi, cred că merită în continuare să încerci.acum,că eşti şi mai mare şi mai responsabilă decât erai atunci,nu o să trebuiască ca ei (părinţii)să se mai ocupe de animăluţul /animăluţele tău/tale.
spune-le şi lor asta! spune-le că tu te vei ocupa de tot,şi că eşti responsabilă. apoi,poţi să le mai spui că, eşti singură şi te plictiseşti.un prieten bun, ca un căţeluş, ar fi excelent.
"A zis ca mai degraba mi-ar lua un iPad, doua iPhone-uri laughing decat un caine".Hmm...un câine (după părerea mea)ar fi mai drăguţ decât un telefon care, după câţiva ani se strică sau te plictiseşti de el.de un amic nu te plictiseşti niciodată.happy
şi în plus, o să îţi poţi ocupa timpul.şi nu o să mai stai aşa de mult la pc.(pentru majoritatea părinţilor, ar fi o mare bucurie laughing ).
încearcă să îi convingi cu lucrurile astea.
Mult succes!

| LaNoryy explică (pentru NoNameJunior):

Le-am spus asta ceva timp in urma

| Ingriduuu a răspuns:

Promite-le ca la scoala vei fi si mai buna, ca n-o sa le mai ceri nimica daca iti cumpara..chesti de astea...
Daca ti-am fost de ajutor funda plz!