| wassupady a întrebat:

Buna,

vreau sa imi cumpar si eu un papagal (marele alexandru), insa as fi interesat de cateva dezavantaje ale acestuia. In special ma intereseaza o parere a celor care detin un astfel de papagal despre gainat si daca il las liber, face prin toata casa 'mizerie'?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DenisIonut01 a răspuns:

Pai nu stiu unde poti sa il dresezi happy nu stiu daca este in Romania asa ceva, eu personal nu stiu cum sa il dresezi. Pai ai place compania omului foarte mult, o sa invete cam 1 saptamana un cuvant acum depinde si de fiecare papagal,la fel depinde si de fiecare papagal in comportament altii te lasa sa ai mangai pe spate altii nu, categoric nu le place sa ai prinzi in mana ci doar sa se puna ei pe degetul tau. Iti recomand sa cumperi de la crescatori de mici pui, perioada cand fac ei pui este ianuarie-martie, din cate stiu ca sa il deosebesti cat e pui baiatul de fata trebuie facute niste analize adn, iti recomand sa iei un baietel si sa vorbesti cu proprietarul sa mergeti la un veterinar daca doreste sau sa vorbesti cu un veterinar sa vezi ce iti spune ca poate poti sa mergi cu veterinarul acolo sau daca ai incredere in vanzator il iei fara analize dar nu sti sigur daca e baiat abia dupa 3 ani cand ai apare un inel negru din pene in jurul gatului. Cam atat am de zis daca ai vreo intrebare nu ezita sa imi scrii printr-un raspun gen acesta

4 răspunsuri:
| DjSeByBoSs a răspuns:

Salut eu am papagali dezavantajele sunt:
1.Noaptea scot zgomote (canta)
2.Fac mizerie
3.Trebuie sa te joci mult cu ei
4.Trebuie sa aiba apa si mancare continuu
5. Odata pe zi trebuie sa inchizi ferestrele si sa-i dai drumul sa zboare in camera. Atat funda

| wassupady explică (pentru DjSeByBoSs):

Salut.
As fi interesat daca imi poti spune in legatura cu mizeria (gainat. kk) pe care il face, cat de des... etc.

De aceea intreb, deoarece eu majoritatea timpului vreau sa fie liber prin camera, si sa stiu la ce sa ma astept. Adica daca face din 10 in 10 min gainat, peste tot, cand il apuca... sau alte cele. Sau face doar la el in voliera/colivie.

merci.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru DjSeByBoSs):

1.Daca e intuneric nu scot nici un sunet!
2.Da logic ca fac mizerie.
3.Pai normal ca doar nu sti tu exact cand le e lor foame.
5.Doar la marele alexandru odata pe zi trebuie sa inchizi geamul sau sa il inchizi de tot si sa il lasi totimpul pe afara, mai ales daca vrei sa fie bland.

Wassupady este o pasare, daca o iei de pui si te descurci poti sa il inveti sau sa cauti un antrenor sa il invete dansu pe papagal sa faca doar in colivie, daca nu e dresat o sa iti faca nevoile unde il apuca. Nu stiu acum daca din 10 in 10 minute nu stiu daca la controlat cineva pe papagalul lui sa vada din cat timp in cat timp isi face nevoiile nu cred ca a interesat pe cineva asta.

| wassupady explică (pentru DenisIonut01):

Am inteles, in mare parte sunt deja hotarat sa imi iau unul.

Ai vreo idee cum se poate dresa in legatura cu chestia asta ( sa faca doar in colivie)?

Si mai spune-mi cate ceva, ce ar trebui si ce nu ar trebui sa tin cont la el / sa fac cu el? Merci, stima!

| DenisIonut01 a răspuns (pentru wassupady):

Pai nu stiu unde poti sa il dresezi happy nu stiu daca este in Romania asa ceva, eu personal nu stiu cum sa il dresezi. Pai ai place compania omului foarte mult, o sa invete cam 1 saptamana un cuvant acum depinde si de fiecare papagal,la fel depinde si de fiecare papagal in comportament altii te lasa sa ai mangai pe spate altii nu, categoric nu le place sa ai prinzi in mana ci doar sa se puna ei pe degetul tau. Iti recomand sa cumperi de la crescatori de mici pui, perioada cand fac ei pui este ianuarie-martie, din cate stiu ca sa il deosebesti cat e pui baiatul de fata trebuie facute niste analize adn, iti recomand sa iei un baietel si sa vorbesti cu proprietarul sa mergeti la un veterinar daca doreste sau sa vorbesti cu un veterinar sa vezi ce iti spune ca poate poti sa mergi cu veterinarul acolo sau daca ai incredere in vanzator il iei fara analize dar nu sti sigur daca e baiat abia dupa 3 ani cand ai apare un inel negru din pene in jurul gatului. Cam atat am de zis daca ai vreo intrebare nu ezita sa imi scrii printr-un raspun gen acesta