| floryy22 a întrebat:

am cumparat un filtru intern pentru curatatrea si oxigenarea apei,CLARO 200, l-am pus in acvariu,dar nu face nici un zgomot nimic,este normal? nu trebuie sa se auda nimic, sa face bule? multumesc

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna!
Cel mai probabil filtrul functioneaza,acest gen de filtru are o pompa foarte silentioasa.
Oxigenarea apei nu se face cu bule, este o idee obscura, ci se face prin valurirea apei la suprafata, adica prin agitarea apei. Bulele sunt doar de decor, adevaratul schimb de gaze se face atinci cand aceate "bule" se sparg la suprafata apei.Acel filtru nu scoate neaparat bule, ci aereaza prin curentii de apa.
Poate sa scoata si bule, dar trebuie sa ii montezi ajutajul corect.Adica daca vrei sa scoata bule are un fel de furtun si o prelungire, pe aia monteazai-o.
Poti sa vezi daca functioneaza dandu-i jos daca i-ai pus vreun ajutaj, adica il lasi asa:
http://fl1.shopmania.org/files/p/ro/m/137/diversa-claro-600~72813137.jpg
Cum este asta pe cutie, iar prin acea gaura va scoate apa, daca scoate inseamna ca merge.
Eu iti recomand sa ii montezi acest ajutaj exact cum se vede in poza si atat :
http://www.acvariisiiazuriprofesionale.ro/......458960.jpg
Vezi ca acele mici gaurele trebuie sa stea deasupra apei,apoi le reglezi sa "bata" spre apa,aceste filtre arunca apa la distanta,si poate sa iti ude masa sau ce ai in apropiere :), deci trebuie sa bata spre apa, este un filtru bun.
Bineinteles ca trebuie sa il bagi in priza sa functioneze :).
Daca nu te descurci cu pestii iti las facebook-ul sa vorbim!
Am ajutat si inca ajut o multime de persoane pasionate de acvaristica, incepatori, sau nu.
Eu sunt acvarist de peste 12 ani. Daca vrei sa vorbim spune-mi, mi-ar face placere sa te ajut!
Te salut,
Adrian!

| floryy22 explică (pentru Doctorfishadi):

Iti multumesc tare mult,al meu nu face nici un zgomot nimic, doar se valureste apa la suprafata... happy este ca cel din imaginea ta, poate nu am facut eu ceva bine, dar mi l-a ansamblat acolo de unde l-am luat, acum... poti sa imi lasi adresa de fb happy

| Doctorfishadi a răspuns (pentru floryy22):

Pune-i ajutajul ala cu gaurele daca nu il ai pe ala, trebuie sa il aibe in cutie, nu te teme ca il strici, nu este nava spatiala :)). Apoi faci in asa fel incat acele gaurele sa stea la o jumatate de cm deasupra apei, adica tragi filtrul mai sus.Atunci o sa oxigeneze apa cum trevuie, apa iese ca printr-o perdea prin acele gaurele.Repet,nu te teme sa umblii la el, daca ai grija ca apa sa nu ajunga cumva la o priza sau sa i-a contact cu energia electrica nu ai ce sa ii faci, este doar o sfarleaza inauntrul lui, cu un magnet care cu ajutorul unei bobine strabatute de curent electric se invarte.Nu este un Pc cu windows sau vreun laptop :).
Facebook-ul meu:
https://www.facebook.com/adrianmarius.marin.3

Sa imi dai pe el o cerere de prietenie si un mesaj daca intrii, sa stiu cu cine vorbesc :)).

| floryy22 explică (pentru Doctorfishadi):

Multumesc happy

5 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Pai orice filtru pus si pentru oxigenare ar trebui sa faca zgomot si bule.

Esti sigur ca l-ai montat cum trebuie?
Baga-l in priza scos din acvariu si vezi daca merge cum trebuie. Daca nu, fugi cu el sa ti-l schimbe.